Mediolan (Milano), miasto w północnych Włoszech. Położone w zachodniej części Niziny Padańskiej, stolica regionu Lombardia, liczy 1,5 mln mieszkańców, zaś zespół miejski 4,2 mln mieszkańców.
W IV w. p.n.e. osada celtycka. Od 196 r. p.n.e. kolonia rzymska. W 569 r. Mediolan został zajęty przez Longobardów, w 774 roku przeszedł pod panowanie Karolingów. W 1158 r. odmówił podporządkowania się cesarzowi Fryderykowi I Barbarossie, którego wojska po długim oblężeniu w 1162 r. zdobyły i zburzyły miasto. W marcu 1167 r. Mediolan przystąpił do utworzonego sojuszu miast północnowłoskich - Ligi Lombardzkiej - skierowanego przeciw cesarzowi. Zjednoczone miasta włoskie pobiły wojska cesarskie w bitwie pod Legnano (1176 r.).
W 1329 roku władzę nad Mediolanem przejął ród Viscontich, a w 1450 r. zaś dynastia Sforzów. Pod ich panowaniem miasto rozwinęło się w ośrodek kulturalny o europejskim znaczeniu. Na dworze Sforzów tworzył m.in. Leonardo da Vinci. W latach 1555 - 1706 Mediolan należał do Hiszpanii, w 1714 r. przeszedł pod panowanie Austrii. W 1859 r. wraz z Lombardią został włączony do Królestwa Sardynii, a w 1861 roku do zjednoczonych Włoch.
Mediolan to najważniejszy ośrodek przemysłowo-handlowy kraju. Silnie rozwinięty przemysł metalurgiczny (hutnictwo żelaza, miedzi i aluminium), środków transportu (samoloty, samochody, motocykle, tabor kolejowy), elektrotechniczny (m.in. produkcja sprzętu telekomunikacyjnego i radiowego), elektroniczny i mechaniki precyzyjnej, włókienniczy (jeden z największych na świecie ośrodków jedwabnictwa, także produkcja bawełny i wełny), siedziba wielkich koncernów przemysłowych (m.in. Pirelli).
Wielki węzeł komunikacji drogowej i kolejowej, dwa duże porty lotnicze. Ośrodek turystyczny o międzynarodowym znaczeniu. Liczne szkoły wyższe ( m.in. 2 uniwersytety ) oraz placówki naukowo - badawcze.
Co warto zobaczyć w Mediolanie?
Oczywiście jedną z wielu atrakcji jest możliwość obejrzenia na żywo drużyny Interu Mediolan. Znakomite widowisko we wspaniałej atmosferze głośnego dopingu dzięsiątek kibiców czarno-niebieskich to coś co skusi wielu fanów piłki nożnej, którzy odwiedzają Mediolan. Sam stadion San Siro Giuseppe Meazza to obiekt warty zobaczenia, jego ogrom i pojemność zapiera dech w piersiach. Każdy kibic Interu marzy aby kiedyś mieć możliwość choć przez chwilę zagrać na płycie tego wspaniałego stadionu. Na stadionie istnieje możliwość zwiedzenia klubowego muzeum oraz oficjalnego sklepu Interu.
Inne atrakcyjne miejsca to:
- Bazylika S. Ambrogio ( IX, XI - XII w. ) - niesłychanej wartości artystycznej, w której mieści się Złoty Ołtarz z 835 roku autorstwa Volvinia
- Bazylika S. Lorenzo ( XII w. )
- Kościół S. Eustorgio ( IX, XIII, XV w. )
- Kosciół S. Maria delle Grazie ( XV w. ) - ze słynnym freskiem Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza"
- Katedra ( 1386 r., XV w. )
- Pałac della Ragione ( XIII - XVIII w. ) - najsłynniejszy ratusz lombardzki
- Zamek Castello Sforzesco ( XV w. )
- Zamek Królewski z 1778 roku
- Villa Reale - dawna rezydencja Napoleona
- Liczne pałace i kamienice mieszczańskie
- Pinacoteca di Brera - duma miasta
- Teatro alla Scala ( Teatr la Scala )
Lotniska i dojazd z nich
Mediolan posiada w swoim pobliżu 3 porty lotnicze: Linate, Bergamo i Malpensa. Najbliżej położone jest lotnisko linate, jednak wiele lotów z Polski kierowanych jest na Bergamo. Lotnisko Orio al Serio położone jest 5 km od Bergamo a 45 km od samego Mediolanu. Dostać się do Mediolanu z tego lotniska można przy użyciu busa jadącego bezpośrednio do Mediolanu na dworzec główny (Stazione Centrale, bilet kosztuje ok 9 euro w 1 stronę) lub też pojechać autobusem miejskim do pobliskiego Bergamo (ok 1,3 euro) a następnie pociągiem do Mediolanu (ok 4,5 euro). Podobne bezpośrednie busy kursują rówież w kierunku lotniska Malpensa oraz Linate.
Komunikacja miejska
Z racji wielkości i miasta oraz dużego natężenia ruchu samochodów po Mediolanie najłatwiej i najwygodniej poruszać się komunikacją miejską. Do wyboru mamy 3 linie metra o łącznej długości 76 km, tramwaje i autobusy.