Awers i rewers Waltera M.

26 sierpnia 2013 | 21:30 Redaktor: Sebastian Miakinik Kategoria:Publicystyka3 min. czytania

Pierwsze 3 pkt zdobyte w inauguracyjnym spotkaniu z Genoą stały się faktem. Zgodnie z przypuszczeniami i logiką dominowali gospodarze, dla których ten mecz był niezwykle ważny, ale też niezwykle trudny.

W pamięć z tego spotkania zapadł mi szczególnie jeden obrazek. Moment, w którym Walter Mazzarri poczuł wyraźną i długo oczekiwaną ulgę. Mimika twarzy trenera Interu pełna była emocji przez całe widowisko, czego nawet on sam nie próbował ukryć. Dominował frasunek, analizowanie sytuacji i momentami próba zdiagnozowania całości większej, aniżeli tylko trwający mecz. Myślę, że przed spotkaniem trener spodziewał się każdego wyniku. Znał oczekiwania kibiców i zarządu, ale jednocześnie miał wiele pytań, na które dopiero będzie szukał odpowiedzi. Część z nich już znalazł.

Pierwsza połowa z taktycznego punktu widzenia zakładała dominację Interu, jednak nie była to dominacja w stu procentach pewna. Brak dwójki nominalnych napastników wskazywał na pewną obawę trenera, co do zazębiania się poszczególnych formacji. Obijana niemiłosiernie w sparingach defensywa oraz zawodząca druga linia stanowiły dość niepewne punkty, zwłaszcza w analizie przedmeczowej. Pierwsze 45 minut dało więc odpowiedź na kilka pytań.

Defensywa-pomoc

Relacje pomiędzy defensywą a drugą linia wyglądały poprawnie z… defensywnego punktu widzenia. Inter do 60 metra dość swobodnie rozgrywał piłkę. Poza kilkoma oczywiście niedokładnościami dało się zauważyć wiele ciekawych i mierzonych krzyżowych podań. Przez pierwsze 13 minut piłka wędrowała sprawnie i szybko. Pojawił się także, dawno niewidziany, agresywny i skuteczny pressing po stracie futbolówki.

Pomoc-ofensywa

Relacje między tymi formacjami wyglądały w pierwszej połowie dużo gorzej. Gra była szarpana i bez pomysłu, a grający na szpicy Rodrigo Palacio wyraźnie nie miał możliwości, aby korzystać z wysokich i często niedokładnych dośrodkowań. Brakowało strzałów, ba, nawet dobrych pozycji do ich oddania. Zachowawczość środka pola, w zamian za pewne zero z tyłu, zbierała podobne żniwo w ofensywie.

Drugie 45 minut dało wyraz pewnej odwagi menadżerskiej trenera Interu, ale wcześniej kluczowa dla spotkania zdała się być… przerwa. Od tego gwizdka oglądaliśmy już inny Inter. Agresja piłkarzy i ciągłe wywieranie presji stawało się w końcu skuteczne, natomiast wprowadzenie drugiego napastnika dało wyraźny sygnał, że ten mecz trzeba wygrać. Za chęciami i motywacją przyszły w końcu skuteczność i solidność. Przekucie pierwszego w drugie to z pewnością recepta na sukces..

Oddech ulgi trenera Interu zdaje się mówić, ze jego nadzieja na lepsze jutro drużyny znalazła w końcu oparcie na namacalnym, 45-minutowym przykładzie. Zmiany pokazały, że to człowiek z silnym charakterem, ale zarazem że potrafi go zrównoważyć z rozsądkiem i potrzebą analizy sytuacji. Wiemy gdzie jesteśmy, pora teraz aby krok po kroku przechylać szalę stylu na tę z drugiej połowy.

Za poprawą umiejętności czysto piłkarskich powinna pójść pewna odwaga w dobieraniu taktyki meczowej. Po pierwszym spotkaniu nie mam wątpliwości, że będzie to proces długotrwały, ale zaraz jestem głęboko przekonany, że pracuje nad nim właściwy człowiek na właściwym miejscu.