Projekt finansowy Thohira

23 lipca 2014 | 21:17 Redaktor: Aneta Dorotkiewicz Kategoria:Ogólna3 min. czytania

W momencie przekazania przez Massimo Morattiego udziałów dla Ericka Thohira, zrównoważenie finansów klubu stało się koniecznością. Nowy Prezydent stanął przed trudnym zadaniem, co wynikało z ograniczeń budżetowe "odziedziczone" po swoim poprzedniku oraz z wymagań narzuconych przez UEFA. Thohir ma jednak projekt, którego inspiracją jest jeden z europejskich klubów.

Sprawozdanie finansowe

- Inter z niemałym trudem zdobył miejsce w Lidze Europejskiej. Wejście do pucharów europejskich jest nie tylko okazją do rywalizacji na poziomie międzynarodowym, ale również do uzyskania praw telewizyjnych poza granicami kraju, a co za tym idzie do uzyskania z nich dochodów. Trzeba jednak pamiętać, że udział w tych rozgrywkach niesie za sobą rygorystyczne wymagania, zwłaszcza jeżeli chodzi o finansowe fair play - mówił Erick Thohir.

Dlaczego tak się dzieje? Według dokumentów sporządzonych w sezonie 2012/2013, Inter jest bardzo ograniczony. Bilans zysków i strat ujawnił duży deficyt na łączną kwotę 70 mln euro. Przychody też nie są najlepsze ze względu na niezadowalające wyniki sportowe oraz poziom skonsolidowanego zadłużenia, które jest obciążeniem klubu. Następstwem tego jest problem z płynnością. To oznacza, że wymagane zobowiązania wynikające z pracy w ciągu roku przekraczają środki możliwe do wykorzystania.

Manchester United jako wzór

Poniższy wykres przedstawia drastyczne dla Interu porównanie z Manchesterem United. Angielski klub został wybrany jako wzorzec i punkt odniesienia. Jak widać sytuacja Manchesteru jest bardzo dobra. Brytyjczycy mają wystarczające środki finansowe, które pokrywają koszty inwestycji. Tak zbilansowane finanse umożliwiają wykonanie zamierzonych działań, na przykład transferów.

 

Budżet Interu i Manchesteru 2012/2013

Zobowiązania Interu sięgają ponad 200 milionów działalności, które mają ten sam termin rozliczenia. Nie tak dawno, Massimo Moratti, który pełnił funkcję prezydenta, w miarę możliwości regulował wszystkie należności. Często korzystał z dokapitalizowania, ale finansowe fair play nie przewidywało takiej możliwości. Nowy prezydent renegocjuje zadłużenia krótkoterminowe, głównie z Banca Popolare di Milano, co ma poprawić stan finansowy klubu.

Porównując Inter Mediolan i Manchester United widać znaczące różnice. Bardzo dobrze obrazują to środki trwałe. W przypadku zespołu z Wielkiej Brytanii wynosiły one 15-20%, a na koncie Nerazzurrich zaledwie 3%. Wynika to między innymi z tego, iż Manchester jest właścicielem stadionu Old Trafford, natomiast Inter ma dopiero w planach budowę własnego obiektu.

Projekt Thohira

Erick Thohir próbuje zracjonalizować strukturę korporacyjną poprzez reorganizację systemu biznesowego. Nacisk na tego typu zmiany widać między innymi po współpracy z Michaelem Bolingbrokem z United. Celem jest "uzdrowienie" finansów klubu, co jest konieczne, by osiągać jak najlepsze rezultaty. Przykładem do naśladowania może być Atletico Madryt, które na progu bankructwa triumfowało w La Liga i było sensacją Ligi Mistrzów.

Thohir stoi przed ciężkim zadaniem. Jest to skomplikowany proces, który wymaga dużego skupienia, racjonalnego działania i dobrych decyzji. Przede wszystkim trzeba naprawić to, co przed laty zostało zaniedbane. Wszyscy są dobrej myśli, a jaki będzie końcowy efekt...?

Źródło: lavoce.info

Polecane newsy

Komentarze: 2

JZ4ever

JZ4ever

23 lipca 2014 | 22:53

Thohir wyglada na goscia z wizja. Fajnie ze wzoruje sie na Man Utd

anor

anor

23 lipca 2014 | 23:23

W nawiązaniu do artykułu wyjątkowo polecam lekturę na weszlo (zazwyczaj hipokryty Stanowskiego): 2014/07/22/jak-co-wtorek-krzysztof-stanowski-73/ (dodajdzie weszlo . com przed adresem). Po przeczytaniu jego analizy niestety dochodzę do wniosku, że być może jest już za późno i Inter (jak i reszta Serie A) juz nigdy nie dogonią tych top klubów Anglii, Hiszpani i wyjątków z NIemiec, Francji...


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich