Lukas Józef Podolski

11 Lukas Podolski

Pełne imię i nazwisko: Lukas Józef Podolski
Data urodzenia: 4 czerwca 1985
Wiek: 37 lat
Miejsce urodzenia: Gliwice
Narodowość: Niemcy
Pozycja: Napastnik
Status w Interze: Były piłkarz Interu
Pseudonim: Poldi
Wzrost: 183 cm
Waga: 82 kg
Poprzedni klub: Arsenal
Social media:

18

Mecze w Interze

1

Gole w Interze

0.06

Średnia bramek

1

Fanów

Sezony w Interze (znajdujące się w naszej bazie*)

Sezon Mecze N
2014-2015 18 1 3 971' 3 0 5.39

Aktualności o zawodniku

  Zobacz więcej wpisów o tym graczu

Opis zawodnika

Lukas Józef Podolski urodził się 4 czerwca 1985 roku w Gliwicach urodził się. W wieku dwóch lat przeprowadził się z rodzicami do Niemiec, gdzie rozwijał swoją piłkarską karierę.

Lukas jako dziecko otrzymał niemiecki paszport. Z prawnego punktu widzenia ma on również polskie obywatelstwo, którego nigdy się nie zrzekł. Pierwszym klubem Podolskiego był FC 07 Bergheim, gdzie grał w latach 1991-1995. Dużym krokiem w jego karierze był transfer do FC Köln. Dobra dyspozycja piłkarza zaowocowała przenosinami do Monachium, gdzie reprezentował on barwy miejscowego Bayernu. Po trzech latach postanowił jednak wrócić do Köln. W 2012 roku wyjechał do Anglii. Tam podpisał kontrakt z Arsenalem. W zimowym okienku transferowym sezonu 2014/2015, na zasadzie półrocznego wypożyczenia, trafił do Interu Mediolan. Debiut w Interze zanotował podczas meczu z Juventusem 6 stycznia 2015 roku, kiedy w 54. minucie Roberto Mancini wprowadził go na boisko.

W swojej klubowej karierze udało mu się wywalczyć Mistrzostwo 2. Bundesligi (2004/05), Puchar Bundesligi (2007), Mistrzostwo Niemiec (2008), Puchar Niemiec (2008) oraz Puchar Anglii (2014).
Karierę reprezentacyjną rozpoczął w wieku siedemnastu lat. Wtedy to po raz pierwszy wystąpił w juniorskiej reprezentacji Niemiec. Do dwudziestego pierwszego roku występował w reprezentacji Niemiec. Następnie musiał zdecydować, czy będzie grał w niemieckiej, czy polskiej drużynie narodowej. 6 czerwca 2004 roku zadebiutował w kadrze Niemiec. Tym samym oficjalnie stał się reprezentantem Niemiec.

Z reprezentacją Niemiec zdobył 3. miejsce Pucharu Konfederacji (2005), 3. miejsce Mistrzostw Świata (2006, 2010), Wicemistrzostwo Europy (2008), 3/4. miejsce Euro 2012 oraz Mistrzostwo Świata (2014). Ponadto Podolski otrzymał dwie nagrody indywidualne. W 2006 został wyróżniony na Najlepszego Młodego Gracza Mistrzostw Świata, a dwa lata później otrzymał Srebrny But Mistrzostw Europy.

Prywatnie jest szczęśliwym mężem Moniki i ojcem sześcioletniego Louisa. Ponadto założył fundację, która wspiera również warszawską świetlicę "Arka". Podobne świetlice mają również powstać na rodzinnym Śląsku.

Ze względu na swoje pochodzenie, Podolski jest wiernym fanem Górnika Zabrze, gdzie zamierza zakończyć piłkarską karierę.

Charakterystyka piłkarska

Podolski może grać jako lewy napastnik, cofnięty napastnik lub środkowy napastnik. Jest lewonożny i dysponuje bardzo mocnym i prezycyjnym uderzeniem tą nogą.

Atakuje głównie lewą stroną i jest bardzo dobrze wyszkolony technicznie.

Pobyt w Interze

Do Interu trafił w styczniu 2015 roku na zasadzie wypożyczenia z Arsenalu. W ekipie Kanonierów nie otrzymywał zbyt wielu szans na grę, Inter miał być nowym przystankiem w karierze "Poldiego", któremu być może uda się nawiązać do wspaniałej historii niemieckich piłkarzy w Interze takich jak Klinsmann, Brehme, Rummenigge czy Matthaeus. Na lotnisku zawodnika witały tłumy rozentuzjazmowanych kibiców, zaś w klubie brano pod uwagę wykup napastnika po upływie wypożyczenia.

Niestety Podolski nie spełnił pokładanych w nim nadzei. Mancini stopniowo odsuwał Niemca polskiego pochodzenia od składu, pozwalając mu jedynie na grę w roli zmiennika. Podolski zakończył sezon z dorobkiem 18 spotkań i 1 bramki.

Dał się poznać jako uśmiechnięty i aktywny w mediach społecznościowych zawodnik, jednak w klubie pokroju Interu, wymagano od niego znacznie więcej. Im bliżej końca sezonu, tym bardziej oczywiste stawało się, że zawodnik wraz z upływem wypożyczenia, wróci do Londynu i tak też się stało.

Reklama