Christian Vieri

32 Christian Vieri

Pełne imię i nazwisko: Christian Vieri
Data urodzenia: 12 lipca 1973
Wiek: 51 lat
Miejsce urodzenia: Bolonia
Narodowość: Włochy
Pozycja: Napastnik
Status w Interze: Były piłkarz Interu
Pseudonim: Bobo
Wzrost: 185 cm
Waga: 82 kg
Poprzedni klub: Lazio Rzym
Social media:

190

Mecze w Interze

123

Gole w Interze

0.65

Średnia bramek

57

Fanów

Aktualności o zawodniku

  Zobacz więcej wpisów o tym graczu

Opis zawodnika

Christian Vieri przyszedł na świat 12 lipca 1973 roku w Bolonii. Ojciec piłkarza Roberto jest Włochem, natomiast matka Natalie - Francuzką. Christian jeszcze jako dziecko wiele podróżował, najpierw między rodzinnymi domami rodziców, później cała rodzina wyjechała do Australii, gdzie Roberto Vieri został trenerem jednego z tamtejszych zespołów. Na Antypodach Christian więcej czasu spędzał grając w krykieta, niż w 'nogę'. W 1988 roku powracają do Włoch i dopiero tu, gdzie piłka nożna jest bardzo popularna , młody Vieri zdaje sobie sprawę, że może ona być dobrym sposobem na życie. Kariera piłkarza rozpoczyna się w 1990 roku, kiedy to siedemnastoletni Christian znajduje zatrudnienie w AC Torino. Klub zapłacił za nastolatka 60 tys. dolarów. Po dwóch i pół roku pobytu w Turynie przenosi się do Pizy, następnie zalicza występy w Rawennie i Wenecji, skąd za kwotę 265 tys. dolarów staje się zawodnikiem Atlanty Bergamo.

W 1994 roku i dwa lata później Vieri zostaje młodzieżowym mistrzem Europy, dzięki czemu zauważają go działacze Juventusu Turyn, którzy wydają za dwudziestoczteroletniego gracza 4 mln. dolarów. Rok 1997 jest bardzo szczęśliwy dla Christiana, zalicza on pierwszy występ w reprezentacji Włoch przeciwko drużynie z Mołdawii. Debiut w kadrze przypieczętował zdobyciem bramki. W tym samym roku, wraz z kolegami z Juventusu m.in. z Zinedine Zidanem zdobywa Mistrzostwo Italii oraz Superpuchar Europy. W następnym sezonie Christian znów zmienia barwy klubowe, tym razem przenosi się do Hiszpanii, aby grać w Atletico Madryt. Juventus sprzedał Vieriego za 19 mln. dolarów. Piłkarz zostaje królem strzelców ligi hiszpańskiej i zalicza udany występ na Mistrzostwach świata we Francji.

Na Mundialu potwierdził, że jest zawodnikiem wszechstronnym i kiedy jest już przy piłce trudno mu ją odebrać. Zdobył pięć bramek, w tym dwie prawą nogą, dwie lewą i jedną głową. Włosi odpadli w ćwierćfianale, po zaciętym meczu z późniejszymi mistrzami świata - Francuzami. W 1999 roku Christian znów powraca do ojczyzny, tym razem zatrudnienie znajduje w Lazio Rzym. Ze stołecznym klubem wywalcza Puchar Zdobywców Pucharów. W finale Lazio pokonał Mallorkę 2:1, a jedną z bramek zdobył Vieri. W czerwcu tego samego roku stał się on najdroższym piłkarzem na świecie, przenosząc się do Interu Mediolan za sumę 43 mln. dolarów (oczywiście teraz nie jest już najdroższym graczem). Pierwszy mecz na San Siro rozegrał 29 sierpnia 1999 roku przeciwko Veronie, w którym Inter wygrał 3:0, a wszystkie bramki strzelił Christian.

W Interze rozrgał w sumie 190 spotkań i strzelił 123 bramki.

Reklama