Leonardo

Były trener Interu

Data urodzenia: 5 września 1969
Wiek: 51 lat
Miejsce urodzenia: Niteroi
Narodowość: Brazylia

32

Meczów

22

Zwycięstw  (68.75%)

3

Remisów  (9.38%)

7

Porażek  (21.88%)

Pracował w sezonach

SezonTrofea
2010-2011Puchar Włoch

Ostatnie mecze jako trener

  Zobacz wszystkie mecze z tego sezonu

Opis postaci

Kim jest Leonardo? Do tej pory mogłoby się wydawać, że to do szpiku kości Milanista. Jest to jednak coś niezwykłego i wzruszającego, jak czasem długo trzeba dojrzewać do pewnych sytuacji. 13 lat, tyle trzeba potrzeba było Leonardo by nawrócić się na właściwą stronę Mediolanu... to oczywiście subtelne żarty. Leonardo w 1997 roku trafił do Milanu z PSG. W zespole Rossonerich rozegrał w sumie 103 mecze, strzelając 23 gole. Po zakończeniu kariery, pozostał w "kontakcie" z Milanem, pracował dla fundacjji "Fondazione Milan", następnie w Milanie zajmował się pracą będącą połączeniem ambasadora (tak jak Luis Figo w Interze), a zarazem scouta wyszukującego piłkarskie talenty w swojej ojczyźnie, czyli Brazylii. Jego największym sukcesem na tym polu było pozyskanie do Milanu Kaki. Swój duży udział miał również przy transferze innego rodaka - Pato.

W 2008 roku został zatrudniony w nowej roli - Dyrektora Technicznego. W tym samym roku po 12 latach pobytu otrzymał włoskie obywatelstwo. W międzyczasie w jego głowie tliła się myśl o pracy w roli trenera. Niespodziewał się jednak, że nastąpi to tak szybko. Kiedy w 2009 z Milanu odszedł Ancelotti do Chelsea, Silvio Berlusconi oraz Adriano Galliani wybrali własnie jego na stanowisko trenera. W między czasie błyskawicznie się doszkalał i kończył odpowiednie kursy, zdobywał niezbędne certyfikaty.

Jego sezon w Milanie wypadł nienajlepiej ale również nienajgorzej, patrząc na skład jakim dysponował. Nie był w stanie rywalizować z bezkonkurencyjnym Interem, porażki derbowe były druzgocące, lecz mimo to ze strony ówczesnego trenera Interu - otrzymywał on słowne pochwały. Było to bardzo znamienne, bowiem znany ze swojej uszczypliwości wobec ligowych trenerów Mourinho był bezlitosny w słowach wobec chociażby Ranieriego. Jego relacje z Leonardo wyglądały bardzo dobrze, oparte na wzajemnym szacunku, choć tak naprawdę dorobek trenerski Leonardo przy Mourinho był zerowy.

Po ostatnim meczu sezonu Leonardo opuścił Milan za porozumieniem stron. Na wypełnionym po brzegi Meazza podziękował kibicom za wszystko wygrywając z Juventusem 3-0. Przyznał iż powodem odejścia są jego trudne relacje z Silvio Berlusconim. Musiał odejść.

Leonardo wykazał się nie lada odwagą przechodząc do Interu. Jako człowiek przez ostatnie 13 lat przed przejściem do Interu kojarzony był z Milanem swoją decyzją naraził się wielu ludziom, uznał jednak że dla Interu warto to zrobić. Jak się okazuje jego znajomość z Morattim trwa od dłuższego czasu, obaj panowie darzą się sympatią i krążą również pogłoski iż Moratti chciał Leonardo w Interze już bardzo dawno temu, jak jeszcze występował na boisku. Historia zatoczyła koło i oto Leonardo nie oszukał przeznaczenia, trafił do Interu.

Inter pod wodzą Leonardo rozegrał 32 mecze, z czego 22 wygrał, 3 zremisował i 7 przegrał. Nerazzurri w sezonie pod wodzą Leonardo zdobyli Coppa Italia oraz zajęli 2 miejsce w Serie A. W Lidze Mistrzów Inter odpadł w dwumeczu przeciwko Schalke.

Po zakończeniu sezonu Brazylijczyk zdecydował się odejść i zasilić szeregi PSG, gdzie został dyrektorem sportowym.

Reklama