99 G. Donnarumma; 2 Calabria, 19 Bonucci, 13 Romagnoli, 68 Rodriguez; 79 Kessie, 18 Montolivo (69' 73 Locatelli), 5 Bonaventura (81' 11 Borini); 8 Suso, 63 Cutrone (69' 7 Kalinic), 10 Calhanoglu

30 Storari, 90 A. Donnarumma, 4 J. Mauri, 9 André Silva, 17 Zapata, 20 Abate, 22 Musacchio, 31 Antonelli

1 Handanovic; 7 Cancelo, 37 Skriniar, 25 Miranda, 33 D'Ambrosio; 77 Brozovic, 5 Gagliardini; 87 Candreva (77' 23 Eder), 8 Rafinha (71' 20 B. Valero), 44 Perisic; 9 Icardi

27 Padelli, 46 Berni, 2 Lisandro, 11 Vecino, 13 Ranocchia, 17 Karamoh, 21 Santon, 29 Dalbert, 99 Pinamonti

Cancelo (I), Perisic (I), Skriniar (I), Candreva (I), Suso (M)

Derby della Madonnina na 0 - 0. Pomimo ogromnej przewagi i wielu dogodnych okazji Inter nie potrafił udokumentować swojej wyższości. Mauro Icardi pewnie długo będzie rozpamiętywał doskonałe szanse, które zmarnował w dzisiejszym spotkaniu.

Od pierwszych minut dało się odczuć ogromną presję, która towarzyszyła dzisiejszym Derbom. Sporo było niedokładności i prostych, niewymuszonych strat. Stroną przeważającą byli jednak gracze Luciano Spallettiego. Inter dyktował tempo gry i spychał rywali do defensywy. Dwukrotnie, z dystansu groźnie uderzał Marcelo Brozović, a niezłą okazję miał również Antonio Candreva. Milan był groźny jedynie przy stałych fragmentach gry, zwłaszcza w 22 minucie, kiedy tylko fenomenalna interwencja Samira Handanovicia uratowała Nerazzurrich. W 38 minucie spotkanie Maurito Icardi trafił do siatki. Argentyńczyk otrzymał świetną piłkę od Candrevy i ze spokojem pokonał Donnarummę. Radość sympatyków Interu nie trwała jednak długo, ponieważ sędzia anulował gola po interwencji systemu VAR. W momencie podania Icardi znajdował się na minimalnym spalonym. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

Druga odsłona mogła rozpocząć się od przypadkowej bramki dla Interu. Nieudane dośrodkowanie w wykonaniu Ivana Perisicia otarło się o poprzeczkę bramki rywali. Milan próbował się odgryzać, a swoje okazje mieli Kessie i Cutrone. Jednak to Nerazzurri byli stroną przeważającą i wydawało się, że gol dla czarno - niebieskich jest jedynie kwestią czasu. Maurito Icardi postanowił jednak udowodnić, że niemożliwe nie istnieje. Argentyńczyk zmarnował wyborną okazję po dograniu od Antonio Candrevy. Kapitan nie trafił czysto w piłkę mając przed sobą pustą bramkę. To nie podłamało gości, którzy nadal usilnie dążyli do sforsowania defensywy Rossonerich. Milan był dzisiaj zupełnie bezradny, a nieliczne próby ataków były skutecznie kasowane przed blok obronny Interu. Luciano Spalletti zdecydował się na wprowadzenie Borji Valero i Edera, lecz niestety zmiany nie przyniosły oczekiwanych efektów. Kiedy wydawało się, że spotkanie zakończy się podziałem punktów, Mauro Icardi ponownie otrzymał piłkę na przysłowiowego pustaka. Niestety snajper z Rosario nie miał dziś swojego najlepszego dnia i zmarnował podanie od Joao Cancelo w doliczonym czasie gry. Nerazzurri nie potrafili kolejny raz zagrozić bramce Donnarummy i sędzia odgwizdał koniec meczu.

Z perspektywy tabela, remis wydaje się znacznie korzystniejszy dla Interu Mediolan. Przebieg spotkania i okazje Icardiego pozostawiają jednak olbrzymi niedosyt w szeregach Nerazzurrich, którzy powinni zgarnąć dzisiaj komplet punktów. Szczęście było dziś jednak po stronie Milanu.

Co się odwlecze to nie uciecze. Kibice Interu i Milanu spragnieni bezpośredniej konfrontacji, która zawsze budzi wielkie emocje, musieli uzbroić się w cierpliwość. 4 marca z powodu śmierci Davide Astoriego zaplanowany na wieczór mecz nie odbył się podobnie jak inne spotkania z tej kolejki. Po pewnym czasie ustalono nowy termin rozegrania tego meczu i w końcu ten dzień nadszedł. Dzień, który w kalendarzu każdego szanującego się fana Calcio od dawna zakreślony jest na niebiesko (lub czerwono). Derby della Madonnina, starcie dwóch odwiecznych rywali, którego ranga wybiega daleko poza granice Półwyspu Apenińskiego.

Ten mecz udzieli odpowiedzi na wiele pytań i może mieć kluczowe znaczenie w dalszej fazie rozgrywek.

Powrót do przeszłości

Cofnijmy się nieco w czasie. Jest 3 grudnia 2017 roku. Gennaro Gattuso debiutuje na ławce trenerskiej swojego ukochanego klubu. Milan mierzy się na wyjeździe z Benevento, czyli pośmiewiskiem piłkarskiej Italii. Trudno o lepszego rywala podczas pierwszego meczu na ławce trenerskiej. Tymczasem beniaminek w sensacyjnych okolicznościach urywa punkt Rossonerim. Czarownice remisują po golu strzelonym przez bramkarza i jest to ich dziewicza zdobycz na boiskach Serie A. Milan staje się obiektem drwin i żartów w całej Europie.

Najgłośniej śmieją się oczywiście sympatycy Interu Mediolan. Nerazzurri znajdują się bowiem na drugim biegunie. Ekipa Spallettiego koncertowo ogrywa Chievo Werona i wskakuje na fotel lidera. W następnej kolejce czeka wyjazdowe starcie z Juventusem, ale nie ma mowy o strachu. Inter mierzy wysoko i głośno mówi o zdobyciu Turynu.

Kto wówczas mógł przewidzieć dalszy ciąg tej pięknej historii...

Z nieba do piekła. Czas na oczyszczenie!

Okazało się, że szaleniec Gattuso nie tylko wyciągnął Milan z potężnego dołka, ale również natchnął swój zespół niepohamowaną wolą walki i determinacją. Pojawiają się głosy, że to tylko efekt nowej miotły i niebawem płomienne mowy legendy Rossonerich stracą swoją moc. Fakty są jednak takie, że Milan gra dobrą piłkę i to nasi rywale jeszcze miesiąc temu przystępowaliby do derbowego starcia w roli faworyta.

Inter długo nie potrafi wygrzebać się z marazmu ostatnich miesięcy, a wygrane z Bologną i Benevento nie wlały optymizmu w serca kibiców czarno - niebieskich. Ten optymizm zaczął rosnąć dopiero od meczu z Napoli. Wprawdzie mecz zakończył się remisem 0-0, to na tle jednego z dwóch faworytów do Mistrzostwa Włoch, Inter nie wyglądał źle. Późniejsze dwie wygrane 5-0 z Sampdorią i 3-0 z Hellas sprawiły, że Nerazzurri do meczu z Milanem przystępują z większym optymizmem, niż jeszcze miałoby to miejsce miesiąc temu.

Ostatni pojedynek

Ostatni mecz z AC Milan miał miejsce 27 grudnia 2017 roku na Stadio Giuseppe Meazza i była to 1/4 finału rozgrywek Puchar Włoch. W tym spotkaniu padł wynik 1-0 i bramki strzelali: 104' Cutrone. Arbitrem tego spotkania był Guida.

Poprzednie mecze z AC Milan

27 grudnia 2017  |  AC Milan 1-0 Inter Mediolan  |  Puchar Włoch   |   » zobacz raport
15 października 2017  |  Inter Mediolan 3-2 AC Milan  |  Serie A   |   » zobacz raport
15 kwietnia 2017  |  Inter Mediolan 2-2 AC Milan  |  Serie A   |   » zobacz raport
20 listopada 2016  |  AC Milan 2-2 Inter Mediolan  |  Serie A   |   » zobacz raport
31 stycznia 2016  |  AC Milan 3-0 Inter Mediolan  |  Serie A   |   » zobacz raport

Sytuacja w tabeli

Inter Mediolan w tabeli Serie A jest aktualnie na 4. miejscu. W rozegranych dotychczas 29 meczach ekipa Nerazzurrich zdobyła 58 punktów notując 16 zwycięstw, 10 remisów oraz 3 porażki. Różnica bramek to 29 przy 50 strzelonych i 21 straconych bramkach.

AC Milan w ligowej tabeli włoskiej Serie A plasuje się na 6. miejscu i w rozegranych dotychczas 29 meczach ekipa rywali zdobyła 50 punktów notując 15 zwycięstw, 5 remisów oraz poniosła 9 porażek. Różnica bramek to 7 przy 42 strzelonych i 35 straconych bramkach.

Kilka faktów statystycznych

Inter zachował czyste konto w 4 ostatnich meczach Serie A. Miejmy nadzieję, że i tym razem Samir Handanović nie wyciągnie piłki z siatki.

AC Milan wygra 4 swoje ostatnie mecze rozgrywane w roli gospodarza na Giuseppe Meazza. Warto zaznaczyć, że dzisiaj gospodarzem będą Rossoneri.

Inter jest niepokonany w 10 z ostatnich 11 meczów Serie A.

Będą to 168 Derby della Madonnina w Serie A. Inter ma na koncie 62 zwycięstwa, zaś Milan wygrywał 51 razy. 54 spotkania zakończyły się wynikiem remisowym.

Inter ma na koncie 18 bramek zdobytych po stałych fragmentach gry i pod tym względem jest na czwartym miejscu w lidze. Również w słupki i poprzeczkę Nerazzurri uderzają często, bo aż 18 razy, czyli najwięcej w lidze. Milan dla porównania 9 razy z czego dwa przypadają na mecz derbowy z pierwszej rundy.

Dla Luciano Spallettiego będzie to 23. mecz w Serie A przeciwko Milanowi. Jego bilans jest dodatni z 11 zwycięstwami, 4 remisami i 7 porażkami. Ostatnia porażka miała miejsce w maju 2006 roku. Od tamtej pory zreisował 2 mecze, wygrał 8.