1 Strakosha; 27 Luiz Felipe, 3 De Vrij (84' Nani 7), 26 Radu (78' Bastos 15), 77 Marusic; 96 Murgia, 6 Lucas Leiva, 21 Milinkovic-Savic, 19 Lulic; 10 Felipe Anderson, 17 Immobile (75' Lukaku 5).

23 Guerrieri, 25 Vargic, 4 Patric, 8 Basta, 13 Wallace, 20 Caicedo, 22 Caceres, 88 Di Gennaro.

1 Handanovic; 7 Cancelo, 37 Skriniar, 25 Miranda, 33 D'Ambrosio (81' Ranocchia 13); 11 Vecino, 77 Brozovic; 87 Candreva (67' Eder 23), 8 Rafinha (68' Karamoh 17), 44 Perisic; 9 Icardi.

27 Padelli, 46 Berni, 2 Lisandro, 5 Gagliardini, 20 B. Valero, 21 Santon, 29 Dalbert, 99 Pinamonti.

13' Brozovic, 23' Miranda, 26' Luiz Felipe, 34' Lulic, 37' Leiva, 47' D'Ambrosio, 63' Strakosha,79' Lulic

Horror na Stadio Olimpico. Horror z happy endem dla Interu Mediolan! Nerazzurri pokonali Lazio 3 - 2 i zapewnili sobie udział w przyszłorocznej Champions League. Bramki na wagę zwycięstwa zdobyli dziś Danilo D'Ambrosio, Mauro Icardi i Matias Vecino.

Długie sześć sezonów czekania i upokorzeń, lecz już wystarczy. Inter powraca na swoje miejsce i w sezonie 2018/2019 będzie występował w piłkarskiej Lidze Mistrzów. Starcie z Lazio otrzymało miano finału bieżącego sezonu i jak przystało na decydujące starcie, obfitowało w emocje, gole, kartki i niespodziewane zwroty akcji.

Gospodarze objęli prowadzenie już w 9 minucie spotkania. Adam Marusić oddał niecelny strzał, lecz futbolówka odbiła się jeszcze od Ivana Perisicia i niefortunnie wpadła do bramki. Lazio przeważało i szukało kolejnych bramek, ale Interowi udało się doprowadzić do wyrównania w 29 minucie. Danilo D'Ambrosio najlepiej odnalazł się w zamieszaniu podbramkowym i na raty, ale ostatecznie wepchnął piłkę do bramki Strakoshy. Na kilka minut przed przerwą gospodarze ponownie wyszli na prowadzenie. Biancocelesti wyprowadzili błyskawiczną kontrę, Felipe Anderson wyprzedził defensorów i pokonał Samira Handanovicia.

Druga odsłona długimi fragmentami wyglądała słabo w wykonaniu zespołu gości. Inter popełniał proste, niewymuszone błędy i nie potrafił na poważnie zagrozić bramce miejscowych. Nadzieje Nerazzurrich odżyły w 70 minucie spotkania, kiedy sędzia Rocchi odgwizdał rzut karny po zagraniu ręką Milinkovicia - Savicia. Analiza VAR przyniosła jednak zmianę tej decyzji, ponieważ piłka odbiła się od barku zawodnika Lazio. Żadnych wątpliwości nie było jednak w 78 minucie. Stefan de Vrij wyciął Mauro Icardiego w polu karnym i arbiter opanowanie wskazał na wapno dla Interu. Do piłki podszedł sam poszkodowany i pewnym strzałem doprowadził do wyrównania. Po chwili Biancocelesti grali już w osłabieniu po czerwonej kartce dla Senada Lulicia. Nerazzurri potrzebowali jeszcze przynajmniej jednego trafienia i udało się. Marcelo Brozović dośrodkował piłkę z rzutu rożnego wprost na głowę Matiasa Vecino, a Urugwajczyk umieścił ją w siatce. Końcówka to dramatyczna walka piłkarzy Inzaghiego o powrót do gry i mądra obrona ze strony gości. Więcej bramek już jednak nie padło i Nerazzurri mogli rozpocząć świętowanie.

LAZIO: 1 Strakosha; 27 Luiz Filipe, 3 De Vrij, 26 Radu, 77 Marusic; 96 Murgia, 6 Lucas Leiva, 21 Milinkovic-Savic, 19 Lulic; 10 Felipe Anderson, 17 Immobile.
Ławka rezerwowych: 23 Guerrieri, 25 Vargic, 4 Patric, 5 Lukaku, 7 Nani, 8 Basta, 13 Wallace, 15 Bastos, 20 Caicedo, 22 Caceres, 88 Di Gennaro.
Trener: Simone Inzaghi

INTER: 1 Handanovic; 7 Cancelo, 37 Skriniar, 25 Miranda, 33 D'Ambrosio; 11 Vecino, 77 Brozovic; 87 Candreva, 8 Rafinha, 44 Perisic; 9 Icardi.
Ławka rezerwowych: 27 Padelli, 46 Berni, 2 Lisandro, 5 Gagliardini, 13 Ranocchia, 17 Karamoh, 20 B. Valero, 21 Santon, 23 Eder, 29 Dalbert, 99 Pinamonti.
Trener: Luciano Spalletti

Stało się! Już tylko 90 minut dzieli Inter Mediolan lub Lazio Rzym od tego, by zameldować sie wsród uprawnionych do gry w Lidze Mistrzów. Na ten dzień kibice Nerazzurich czekali od przeszło 6 lat. W czarnoniebieskie serca, bieżący sezon, naprzemiennie i bezlitośnie, to wbijał ciernie, to wlewał nadzieję. Pora zapomnieć o tym co było, nie myśleć o tym co będzie, a zewrzeć szyki i skupić się na tej jednej, ostatniej i najważniejszej batalii sezonu 2017/2018. Na Stadio Olimpico w Rzymie miejscowe Lazio zagra o 20.45 w niedzielny wieczór z Interem Mediolan. Starcie orła z wężem na długo zapadnie w pamięć kibicom obu stron.

Gladiatorzy w sprawiedliwym boju

Trudno o bardziej sprawiedliwy i widowiskowy sposób rozstrzygnięcia wyższości prawa do udziału w Lidze Mistrzów pomiędzy dwoma aspirującymi klubami niż bezpośrednie starcie. Zabójczo interesująca końcówka sezonu daje nam taką możliwość. Z jednej strony rzymskie Lazio, które w tym sezonie doszło do ćwierćfinału Ligi Europy. Z drugiej strony Inter. Klub, o którym cała piłkarska Europa miała prawo zapomnieć. Po triplecie sezonu 2010 w Interze byt skończyła generacja tych najbardziej wiernych, zasłużonych, ale i głodnych sukcesu piłkarzy. Po wielkim triumfie klub opuszcza Jose Mourinho. Inter w 2012 roku z Ligi Mistrzów odpada w ćwierćfinale po dwumeczu z Olympique Marsylia, następnie swoją obecność w Europie zaznacza kompromitacją w fazie grupowej Ligi Europy i pogrąża się w ligowej otchłani, zmieniając pamięć dawnej świetności w powracające co roku rozczarowujące złudzenie.

Teraz, los do Nerazzurich wysyłka lekki uśmiech. Czy jest to zapowiedź szczęścia, czy jedynie ironiczna zaczepka zdecydują sami piłkarze i sztab szkoleniowy w bezpośrednim starciu z Lazio Rzym.

Król w koronie, królestwo w złocie

Na Stadio Olipmico ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie także w konkurencji najbardziej bramkostrzelnych piłkarzy bieżącego sezonu. Kapitan Mediolańczyków Mauro Icardi do prowadzącego Ciro Immobile traci zaledwie jedną bramkę. Ten drugi na ostatni mecz sezonu wraca po kontuzji i wedle Premium Sport na pewno zagra z Interem. Smaczków tego spotkania można szukać dosłownie wszędzie, poczynając od historii i dramatycznych wydarzeń decydujących o Scudetto, na meczach przyjaźni kończąc.

Aktualnie tematem nr 1 jest obecność w wyjściowym składzie Lazio Stefana de Vrija, zawodnika który już podpisał kontrakt z Interem i który wspólnie ze Skriniarem ma tworzyć w przyszłym sezonie monolityczny blok obronny Nerazzurich. Trener Inzaghi podkreśla wiarę w profesjonalizm swojego jeszcze podopiecznego, choć na linii działaczy obu klubów ostatnio zaiskrzyło. Kością niezgody miała być zbyt szybko podana przed Inter do publicznej wiedzy wiadomość o zapiętym na ostatni guzik transferze wspomnianego obrońcy.

Zważywszy na stawkę spotkania i związane z nim widmo finansowego progresu, dzięki grze w Lidze Mistrzów, poziom emocji, presji i ciśnienia tego spotkania jest ogromny. Inter musi wygrać, dla Lazio wystarczający będzie remis w tym spotkaniu. We włoskiej Serie A o kolejności w tabeli przy takiej samej liczbie punktów decyduje bilans bezpośrednich spotkań między oponentami. W pierwszej rundzie, na Giuseppe Meazza padł wynik 0-0. I taki sam, od pierwszej sekundy oznaczać będzie dla Interu i Lazio odliczanie.

Ostatni pojedynek

Ostatni mecz z Lazio Rzym miał miejsce 30 grudnia 2017 roku na Stadio Giuseppe Meazza i była to 19. Kolejka rozgrywek Serie A. W tym spotkaniu padł wynik bezbramkowy. Arbitrem tego spotkania był Rocchi.

Poprzednie mecze z Lazio Rzym

30 grudnia 2017 | Inter Mediolan 0-0 Lazio Rzym | Serie A | » zobacz raport
21 maja 2017 | Lazio Rzym 1-3 Inter Mediolan | Serie A | » zobacz raport
31 stycznia 2017 | Inter Mediolan 1-2 Lazio Rzym | Puchar Włoch | » zobacz raport
21 grudnia 2016 | Inter Mediolan 3-0 Lazio Rzym | Serie A | » zobacz raport
1 maja 2016 | Lazio Rzym 2-0 Inter Mediolan | Serie A | » zobacz raport

Sytuacja w tabeli

Lazio Rzym w ligowej tabeli włoskiej Serie A plasuje się na 4 miejscu i w rozegranych dotychczas 37 meczach ekipa rywali zdobyła 72 punkty, notując 21 zwycięstw, 9 remisów oraz poniosła 7 porażek. Różnica bramek to 41 przy 87 strzelonych i 46 straconych bramkach. Lazio w bieżącym sezonie strzeliło najwięcej goli spośród wszystkich drużyn Serie A, a Luis Alberto to najlepszy asystent (14 asyst).

Inter Mediolan w tabeli Serie A jest aktualnie na 5 miejscu. W rozegranych dotychczas 37 meczach ekipa Nerazzurrich zdobyła 69 punktów, notując 19 zwycięstw, 12 remisów oraz 6 porażek. Różnica bramek to 35 przy 63 strzelonych i 28 straconych bramkach.

Garść statystyk

Dzisiejszy mecz będzie 150 pojedynkiem między dwoma klubami w Serie A. Nerazzurri mają na koncie 61 zwycięstw, Lazio 35. Padło 53 remisów.

Inter wygrał w ostatnich 4 z 8 meczów przeciwko Lazio, Lazio zwyciężyło w 2. Najczęściej powtarzający się wynik w pojedynkach między dwoma ekipami to 1-1 (aż 28 razy). Ostatni raz jednak taki wynik padł w marcu 2008 roku.

Lazio nie przegrało w lidze od 3 marca, kiedy pokonał ich Juventus. Ich seria 10 spotkań bez porażki (5 zwycięstw, 5 remisów) to obecnie najdłuższa seria bez porażki w lidze.

Dla Lazio to najlepszy sezon pod względem punktów (72, podobnie jak w sezonie 1999-2000) i pod względem zdobytych bramek (87). Nigdy wcześniej nie zanotowali też aż 21 zwycięstw. Dla Interu to najlepszy sezon od sezonu 2010-2011 (76 punktów w tym sezonie) i pod względem ilości straconych bramek od sezonu 2007-2008, kiedy stracono 26.

Zarówno Inter jak i Lazio przodują w lidze pod względem strzelonych bramek głową (po 14) oraz golach po dośrodkowaniach (18 Inter, 16 Lazio). Lazio to zespół, który najwięcej bramek w lidze zdobył po stałych fragmentach gry (27), podczas gdy Inter to drużyna która w lidze najmniej bramek straciła po stałych fragmentach (tylko 6).

Mauro Icardi jest tylko o jeden gol od tego by zostać ósmym piłkarzem w historii Interu, który zdobył dla tego klubu aż 100 bramek w Serie A.

Rafinha to zawodnik bardzo ważny dla Interu w ostatich meczach, bowiem był zaangażowany w przynajmniej jednego gola w ostatnich pięciu meczach Interu (dwie decydujące asysty i dwa gole).

Najwięcej występów w lidze mają Skriniar i Handanović, obaj grali dotychczas w każdym meczu ligowym. Jeśli w niedzielę zagrają, zostaną czwartym i piątym piłkarzem, którzy w ostatnich 10 latach zagrali wszystkie 38 meczów Serie A w sezonie. Inni, którzy tego dokonali to Candreva w sezonie 2016-2017, Julio Cesar w sezonie 2009-2010 i Javier Zanetti dwukrotnie.

Kocioł rzymskich czarownic

Stadio Olimpico na potyczkę z Interem zapełni sie w całości, a więc na trybunach zasiądzie blisko 68 tyś widzów, z czego około 12 tyś z Mediolanu. W ekipie gości do składu wróci najprawdopodobniej Roberto Gagliardini. W Lazio, poza wspomnianym Ciro Immobile, z czasem walczą Marco Parolo i Jordan Lukaku, natomiast minimalne są szanse na grę Luisa Alberto. Reszta już w głowach i nogach piłkarzy. Zobaczą to całe Włochy i z pewnością wszyscy ci, którym na sercu leży los klubów.

Widzów: 68236
Sędzia: Rocchi