Christiano Zanetti - sylwetka

6 lipca 2007 | 20:48 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Publicystyka

Urodzony w niewielkiej miejscowości Carrara 10 kwietnia 1976 roku Christiano Zanetti to jeden z piłkarzy ,którzy mają za sobą ciekawą karierę, a mimo to przed sobą jeszcze kilka dobrych lat gry w piłkę. Zaczynał w Fiorentinie ,lecz mimo że spędził tam aż trzy sezony zaliczył zaledwie cztery oficjalne występy w barwach tego klubu. Dlaczego? Otóż był wówczas jeszcze bardzo młodym piłkarzem ,a trenerzy jeszcze wtedy nie dostrzegali w nim nic specjalnego.

Po trzech latach spędzonych we Florencji przeniósł się do drugoligowej Venezii ,gdzie spędził jeden sezon mogąc wreszcie grać regularnie i rozwijać swoje piłkarskie umiejętności. Po sezonie spędzonym w mieście na wodzie, przeniósł się do Reggiany, która również grała w Serie B. Wtedy Christiano dostał swoje pierwsze powołanie do młodzieżówki U21 Włoch. Czas spędzony w Reggianie to bardzo dobry okres w karierze tego pomocnika, oby nie powiedzieć że najlepszy. Wówczas stał się członkiem grupy piłkarzy ,których powszechnie uważano za młode talenty, na które warto a nawet trzeba zwrócić większą uwagę. Po rozegraniu 31 spotkań w sezonie 1997/1998 zaczęła się przygoda Christiano z Interem Mediolan. Inter zatrudnił obiecującego pomocnika i Nerazzurri mieli już od tamtej pory dwóch Zanettich ,gdyż tym pierwszym był oczywiście Javier Zanetti.

Mimo ,że w przed sezonowych sparingach nowy nabytek Interu pokazał się z dobrej strony, to sezon 98/99 wobec ogromnej konkurencji w zespole musiał cały sezon spędził on na ławce rezerwowych nie zaliczając ani jednego meczu w Serie A. Zanetti zagrał jedynie po jednym meczu w Lidze Mistrzów i Pucharze Włoch. W przerwie zimowej został wypożyczony do Cagliari gdzie zagrał 18 spotkań. Mimo kontuzji jakie go wtedy nękały uznawany był za najlepszego piłkarza tamtej drużyny.

Po powrocie do Interu po zakończeniu tego sezonu nadal nie mógł grać w pierwszym składzie. Połowę sezonu znów przesiedział na ławce rezerwowych ,by w przerwie zimowej przejść do AS Romy. Pierwszy sezon był jedynie rezerwowym i zaliczył zaledwie 11 występów, z czego większość grał wchodząc jako zmiennik podstawowych piłkarzy. W drugim sezonie kariera tego pomocnika nabrała szybszego tempa. Wreszcie będąc w wielkim klubie o czym marzył od lat mógł grać regularnie, tym bardziej że na wiele miesięcy z powodu kontuzji wyłączony został Brazylijczyk Emerson. Christiano świetnie zastąpił swojego utytułowanego kolegę. co więcej w sezonie 2000/01 AS Roma po wielu latach ponownie zdobyła Scudetto.

Przed sezonem 2001/02 do Interu trafił Hector Cuper i rozpoczął się plan budowania nowej drużyny Interu. Argentyńczyk rozpoczął swoją pracę od sprawdzenia młodzieży jaką Inter „wychowywał” przy pomocy innych klubów Serie A. Mowa tu oczywiście o Zanettim i Mohammedzie Kallonie. Roma nie chciała zresztą zatrzymywać na siłę Zanettiego gdyż do zdrowia powrócił Emerson ,a zakupili również innego Brazylijczyka Limę. Wracając do Interu mógł wreszcie uwierzyć ,że tym razem jego przygoda z Interem będzie bardziej owocna niż do tej pory, lecz nie oszczędził go pech...Christiano doznał kontuzji zanim jeszcze rozpoczął się sezon.. Powrócił dopiero po kilku miesiącach i stał się fundamentalnym piłkarzem Interu za kadencji Hectora Cupera, który wystawiał go w środku pomocy przy Luigim Di Biagio.

Zanetti został powołany do kadry Włoch na Mistrzostwa Świata w 2002 na boiskach Korei i Japonii. Jak wiemy przygoda Włochów skończyła się w ćwierćfinale, co nie zostało przyjęte w całych Włoszech z radością. Mimo to Zanetti mógł być zadowolony, ponieważ uznawany był za jednego z najlepszych piłkarzy Włoskich na tej imprezie. Od tamtej pory o ile nie jest kontuzjowany Giovanni Trapattoni regularnie powołuje do reprezentacji Christiano.

Christiano to defensywny pomocnik, lecz z umiejętnościami jakie posiada nie każdy defensywny pomocnik. Zastępując w Romie kontuzjowanego Emersona nauczył się wiele: techniki, rozgrywania oraz udoskonalił swój zmysł taktyczny. Można powiedzieć ,że został takim defensywnym playmakerem. Odzyskiwał wiele piłek, które następnie bardzo inteligentnie rozgrywał w środku pola. Christiano bardzo dobrze radzi sobie w presingu, potrafi biegać cały mecz przy zawodniku ,to dzięki dobrej wytrzymałości. Czasami potrafi poderwać także swój zespół przeprowadzając szybki rajd z piłką kończący się podaniem do któregoś z napastników.

Zanetti nie jest strzelcem wyborowym. Do bramki rywali trafia stosunkowo rzadko. Jego atutem nie jest również ani wzrost ,ani dobra gra głową oraz wyskok. Zarzucić mu można także to ,że nie jest zbyt dobry w obronie przy rzutach rożnych zespołu rywali ,ale pewne jest jedno: dla niego niema straconych piłek, walczy do upadłego i jest niewątpliwie ważną częścią zespołu Interu.

Źródło: InterMediolan.com

Polecane newsy

Komentarze: 0


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

Tego dnia nikt nie obchodzi urodzin

  zobacz wszystkich