Pod lupą: warianty ustawienia w obronie

31 lipca 2013 | 10:19 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Publicystyka

Ubiegły rok był fatalny pod wieloma względami. Niska pozycja w lidze wynikała ze słabej gry całego zespołu. Jak wiadomo dobre zespoły buduje się od tyłu, a tam Inter poza bramką miał spore problemy. Zawodnikom z poprzedniej kadry nie brakowało umiejetności, ale Andrea Stramaccioni wyraźnie nie potrafił poradzić sobie z grą w defensywie swojego zespołu, co spowodowało, że Inter stracił aż 55 bramek (średnio półtora gola na mecz), strzelając zaledwie  57...

Jednym z podstawowych celów jakie obrał sobie Walter Mazzarri przechodząc do Interu, jest poprawa gry w obronie. Bez tego ani rusz. Cudotwórca w bramce - Samir Handanović nie może być głównym obrońcą, to jest bramkarz i jego umiejętności powinny być sprawdzane tylko w ostateczności.

W Interze Mediolan każdy trener z przeszłości, który osiągał wielkie sukcesy, robił to w oparciu o szczelną defensywę. Tak było za czasów Helenio Herrery, tak również było u Jose Mourinho. Małym wyjątkiem był Roberto Mancini, którego Inter bywał niepewny w defensywie, ale na wygranie ligi to wystarczało, w Europie natomiast braki były boleśnie obnażane. Obrona to nie tylko bramkarz i czterech lub trzech obrońców przed nim. Obrona to filozofia podejścia do gry i przemieszczania się po murawie wszystkich jedenastu zawodników, każdy z nich jest w pewnym sensie obrońcą, mimo że każdemu przydzielone są nieco inne zadania obronne.

Pod wodzą trenera Mazzarriego, Nerazzurri grać mają systemem z 3 obrońcami, choć jak przyznał sam trener, w niektórych meczach, przeciwko zespołom grającym bardzo ofensywnie z trzema napastnikami, może zdecydować się na wariant z 4 obrońcami, który również testował. Po odejściu nie branego nawet pod uwagę Silvestre, na ten moment Inter posiada w swoich szeregach 6 zawodników mogących występować w 3 osobowym bloku obronnym. W odwodzie jest jeszcze Esteban Cambiasso, który w przeszłości z konieczności był wystawiany na tych pozycjach i w razie fali kontuzji może kogoś zastąpić.

W dotychczasowych sparingach Interu, Walter Mazzarri za każdym razem w czasie meczu dokonywał pewnych przetasowywań w obronie, na przykład Campagnaro i Andreolli wystawiani byli jako środkowo-prawi obrońcy, Samuel i Ranocchia w środku, zaś Juan Jesus oraz Chivu jako środkowo-lewi. Mazzarri poszedł również dalej, sprawdzając jak Andreolli spisze się na środku (zakładając że nie ma do dyspozycji Chivu i Samuela co przecież jest bardzo możliwe, biorąc pod uwagę ich kontuzjogenność).

Przyjrzyjmy się jeszcze raz jakim ustawieniem w obronie grał do tej pory Inter w sparingach:

Inter vs Trentino
1p:  Andreolli - Ranocchia - Juan Jesus
2p:  Campagnaro - Samuel - Chivu

Inter vs Vicenza
1p: Andreolli - Samuel - Juan Jesus
2p: Campagnaro - Ranocchia - Chivu

Inter vs Feralpi Salo
1p: Campagnaro - Ranocchia - Chivu
2p: Mbaye - Ranocchia - Chivu - Nagatomo

Hamburg vs Inter
1p:  Campagnaro - Ranocchia - Juan Jesus
2p:  Campagnaro - Andreolli - Juan Jesus

Zbliżający się mecz z Chelsea będzie kolejnym sprawdzianem dla całej drużyny, jednak nie da się ukryć, że na grę obrony Mazzarri zwracał będzie szczególną uwagę. Biorąc pod uwagę klasę poprzednich sparingowych rywali, Chelsea prowadzona przez Jose Mourinho będzie pierwszym naprawdę silnym w ofensywie przeciwnikiem.

Źródło: inf.własna / lgds

Polecane newsy

Komentarze: 9

rapen

rapen 31 lipca 2013 | 10:25   

Mnie najbardziej pasuje Hugo-Rano-JJ

Internazionalista

Internazionalista 31 lipca 2013 | 10:27   

no mi tez Hugo Rano JJ najbardziej odpowiada.

Internaldo

Internaldo 31 lipca 2013 | 10:29   

Paweł, zmieńcie datę meczu Inter-Chelsea bo mecz odbędzie się 2 sierpnia a nie 1.

Internaldo

Internaldo 31 lipca 2013 | 10:34   

Ja też raczej postawiłbym na Campagnaro, Rano i JJ-a

martins2000

martins2000 31 lipca 2013 | 10:49   

mamy tak na dobrą sprawę tylko trzech obrońców więc inne ustawienie ja te(Rano-Campa-Juan) nie wchodzi w rachubę (Andreolli,Chivu to nie obrońcy to kabareciarze a Samuel...hmmm trudno go określić)

Internazionalista

Internazionalista 31 lipca 2013 | 11:22   

Martins zawsze mozna zagrac X(Hugo) - Hugo(Rano) - Jezus - Pereira(Nagatomo)

Loon

Loon 31 lipca 2013 | 13:00   

Hugo-Samuel-JJ

Darkos

Darkos 31 lipca 2013 | 16:20   

Tylko 3 obrońców można wystawić do gry. Chivu, Andreolli i już też niestety Samuel to nie są gracze mogący występować w pierwszej 11, a nawet strach ich wpuszczać na choć parę minut w meczach z lepszymi rywalami. Potrzeba dokupić solidnego zmiennika na środek obrony i wywalić Rumuna bądź godnie pożegnać Samuela.

Morfo

Morfo 31 lipca 2013 | 18:54   

Campagnaro-Rano-JJ


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich