Wycofane numery

6 maja 2015 | 10:30 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Ogólna

4 maja w Mediolanie odbył się charytatywny mecz zorganizowany przez Javiera Zanettiego przy okazji inauguracji EXPO 2015.

Spotkanie to było jednocześnie okazją, by oficjalnie poinformować o wycofaniu z użytku numeru 4, który wcześniej nosił na koszulce Javier Zanetti. O decyzji klubu mówił niedawno Erick Thohir, zaś w poniedziałek w imieniu klubu wypowiadał się Michael Bolingbroke. Numer 4 został więc a zawsze numerem Argentyńczyka i nikt inny już nie zagra z tym numerem na plecach.

To nie pierwszy raz, kiedy Inter wycofuje z użytku numer na cześć swojego byłego zawodnika. Podobną decyzję Nerazzurri podjęli po śmierci Giacinto Facchettiego, który najpierw jako piłkarz, później jako działacz, vice-prezydent i wreszcie Prezydent klubu, przez lata poświęcał się Interowi. Jego numer 3 pozostał na stałe wycofany.

Inter nie jest oczywiście jedynym klubem piłkarskim, który uhonorował swoje legendy w ten sposób. We Włoszech najbardziej znanymi piłkarzami, których numery zostały wycofane są: Roberto Baggio, którego Brescia uhonorowała wycofaniem numeru 10. U lokalnego rywala AC Milan, nikt nie zagra już z numerem 6, który należał do Franco Baresiego i numerem 3, z którym grał oczywiście Paolo Maldini. W przypadku Maldiniego, istnieje klauzula mówiąca, że jeżeli któryś z jego synów zagra kiedykolwiek w barwach Milanu, będzie mógł grać z numerem 3. W Napoli zastrzeżonym numerem jest 10, którą przed laty nosił słynny Diego Maradona. Livorno pośmiertnie wycofało numer 25, z którym grał tragicznie zmarły na boisku Piermario Morosini, zaś w Genoi wycofany jest numer 7 na cześć Marco Rossiego.

Znane są również przypadki, gdy wycofany numer wrócił do użytku. Tak było w przypadku byłego obrońcy AS Romy - Aldaira. Jego numer 6, pierwotnie zastrzeżony, obecnie używany jest przez Kevina Strootmana.

Ciekawostką jest również to, że jeden z obecnie grających w Interze piłkarzy, został w przeszłości już w ten sposób wyróżniony. Mowa o Lukasie Podolskim, którego numer 10 został zastrzeżony przez FC Köln, lecz w 2014 roku numer ten otrzymał Patrick Helmes.

Źródło: inf.własna / wikipedia

Polecane newsy

Komentarze: 1

HeyaMakumba

HeyaMakumba 4 września 2016 | 08:42   

Z tego co wiem w Genoi jest jeszcze zastrzeżony nr 12 dla kibiców :D


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

Tego dnia nikt nie obchodzi urodzin

  zobacz wszystkich