Taktycznym okiem: Derby Mediolanu

20 października 2017 | 15:19 Redaktor: lukasno14 Kategoria:Ogólna5 min. czytania

Przegląd najciekawszych akcji spotkania Inter Mediolan – AC Milan, zakończonego zwycięstwem gospodarzy 3:2.

Akcje ofensywne

13’ minuta

Po wymianie podań z Mirandą Skriniar zagrywa piłkę do D’Ambrosio, który podaje po linii do Borjy Valero. W tym momencie Antonio Candreva obiega Hiszpana, czym całkowicie ucieka spod opieki Ricardo Rodrigueza. Po minięciu Lucasa Biglii, Borja Valero podaje do Candrevy, który trafia w poprzeczkę.

Kluczowym momentem akcji było zejście Candrevy do środka. Rodriguez odpuścił, a Biglia był zajęty pojedynkiem z Valero, przez co Włoch miał dużo wolnej przestrzeni na 20. metrze od bramki.

23’ minuta

Dośrodkowanie Perisica po przedłużonym rzucie wolnym z prawej strony boiska i strzał głową Mirandy. Sytuacja o tyle ciekawa, że 4 zawodników Milanu przypatruje się na pojedynek Mirandy z Rodriguezem, a Candreva (1) z Icardim (2) stoją swobodnie około 11 metrów od bramki. Potencjalnie zbierają każdą piłkę wybita głową w stronę bramki Interu.

27’ minuta

Akcja zaczyna się od odbioru piłki w środkowej strefie przez Borje Valero. Piłka trafia do D’Ambrosio. Włoscy skrzydłowi z łatwością ogrywają w trójkącie Rodrigueza, który nie nadąża za Candrevą. Biernie przygląda się temu Lucas Biglia, asekurując możliwość zagrania do środka. W tym czasie Icardi zajmuje miejsce między obrońcami, dzięki czemu Bonucci traci go z zasięgu wzroku, a Musacchio jest zbyt daleko, aby na czas dobiec do napastnika. Ani Romagnoli, ani Bonucci nie są w stanie przeciąć dośrodkowania i Icardi umieszcza piłkę w siatce.

60’ minuta

Miranda spod własnego pola karnego podaje do B. Valero. Bierny pressing umożliwił Hiszpanowi przeniesienie ciężaru gry na prawą stronę do D’Ambrosio, który po minięciu linii środkowej podaje do Candrevy. Bardzo wolna odbudowa formacji pomocy Milanu (Bonaventura, Suso) spowodowała, że Matias Vecino był zupełnie niepilnowany 16 metrów od bramki Donnarummy. Antonio Candreva dośrodkowuje po ziemii do Vecino, który jednak nie wykorzystuje wspaniałej okazji.

63’ minuta

Icardi odbiera piłkę Biglii przed kołem środkowym. Napastnik Interu biegnie z piłką ponad 20 metrów, po czym zagrywa na lewą stronę do Perisica. W pojedynku 1v1 ogrywa on Musacchio i dogrywa do Icardiego, który zdobywa bramkę. Oprócz wspaniałej współpracy Perisica z Icardim, do bramki przyczynił się Biglia, który stracił piłkę, a następnie nieudanie próbował ją odzyskać. Obrona Milanu pozostawiła bez krycia graczy Interu (Icardi, Valero, Vecino), a formacja pomocy znowu zbyt wolno wracała się do defensywy. Jedynie Lucas Biglia powrócił, jednak jego motywacją był odbiór piłki po stracie. Przy finalizacji akcji tylko statystował.

88’ minuta

Akcja zaczyna się od Handanovica, który wznawia do D’Ambrosio. Potem piłka przechodzi przez Joao Cancelo do Matiasa Vecino, który swój rajd od połowy boiska kończy dopiero w polu karnym. Akcja Vecino – Icardi – Eder kończy się rzutem rożnym, który w konsekwencji prowadzi do rzutu karnego. Jednak można było rozegrać to nieco inaczej. Najpierw Vecino mógł zagrać do wychodzącego na czystą pozycję Icardiego. Drugim wyborem był Eder, który dzięki zejściu Lucasa Biglii do środka, zyskał dużo przestrzeni. Musacchio ruszył za Icardim i Vecino poprowadził piłkę w wolny sektor boiska.

W dalszej fazie akcji Vecino mógł uderzać lub zagrywać do Icardiego. W trudnej sytuacji zagrał do Argentyńczyka, jednak piłka zagrana źle uniemożliwiła Mauro oddanie strzału.

Akcje defensywne

44’ minuta

Bonucci wygrywa pojedynek w środku pola z Valero. Otrzymuje ją Franck Kessie, który zbyt łatwo mija Gagliardiniego. Włoch podszedł mało agresywnie i dał się obrócić przeciwnikowi w kierunku bramki. Pomocnik Milanu zagrywa między Mirandę, a Nagatomo do wbiegającego na wolne pole Boriniego. Japończyk jest skoncentrowany na piłce, przez co nie obserwuje pozycji skrzydłowego Milanu. Powoduje to utratę cennych części sekundy, które zdecydują o tym, że nie zdąży zablokować strzału.

54’ minuta

Po krótko rozegranym rzucie wolnym Suso przerzuca piłkę na drugie skrzydło do Ricardo Rodrigueza, który dośrodkowuje w pole karne. Patrick Cutrone wyprzedza Milana Skriniara i strzela w boczną siatkę bliższego słupka. Młody Słowak, nie zauważając ruchu Cutrone, zbyt wolno zareagował na dośrodkowanie.

56’ minuta

Brak komunikacji Perisica z Gagliardinim zaowocował bramką Suso. Najpierw Chorwat pokazał ręką, aby Gagliardini zszedł do boku, do asekuracji bocznej strefy. Następnie Perisic sam pobiegł w kierunku linii bocznej. Suso widzący, że dwóch rywali ucieka mu ze światła bramki nie waha się ani chwili, robi zwód do środka i uderza na bramkę. Gagliardini zareagował na ruch Perisica i Suso ułamek sekundy za późno, przez co stracił do Hiszpana około dwóch metrów. Bliżej mógł podejść również Matias Vecino (1). Co prawda zasłonił nieco światło bramki, ale gdyby był choćby tylko metr bliżej piłki, to Suso nie miałby już tak łatwego zadania.

80’ minuta

Fabio Borini otrzymuje diagonalne podanie od Ricardo Rodrigueza. Yuto Nagatomo nie jest w stanie zatrzymać dośrodkowania Włocha. Piłki nie przecinają kolejno Gagliardini, Skriniar i D’Ambrosio. Joao Cancelo, nie widząc Bonaventury, nie reaguje na niczyją piłkę. Zza jego pleców wybiega piłkarz Milanu, który wślizgiem strzela w Handanovica. Słoweniec pakuje piłkę do siatki. Największym winowajcą jest Cancelo, który odpuszczając w tej akcji, dał się zaskoczyć piłkarzowi Milanu.

Podsumowanie

W przekroju całego spotkania Inter był lepszym zespołem. Zdecydowanie w pierwszej połowie pokazali wyższość nad rywalem. W drugiej połowie Milan mocno przycisnął i zawodnicy Interu mieli problem z utrzymaniem piłki już od strefy środkowej boiska. Nerazzurri potrafili wyjść z tej ciężkiej sytuacji i kilka razy zagrozili rywalom. Kunszt strzelecki Icardiego i głupota Ricardo Rodrigueza spowodowały, że Inter wyszedł z derbów zwycięsko.