Alberto Mariani dla intermediolan.com [PL]

22 sierpnia 2018 | 18:35 Redaktor: Aneta Dorotkiewicz Kategoria:Wywiady

Gościem kolejnego wywiadu w ramach cyklu "Bliżej Interu" jest wspaniały projektant i grafik - Alberto Mariani, znany powszechnie jako rupertgraphic. Alberto jest autorem wielu projektów koszulek Interu, a jego marzeniem jest, by któryś z nich został zrealizowany.

Porozmawiajmy chwile o tobie... Jesteś bardziej grafikiem, czy projektantem?
Powiedziałbym, że projektantem. Lubię śledzić wszystkie etapy projektu.

Fach masz wyuczony, czy jesteś samoukiem?
Na początku byłem scenografem oraz projektantem kostiumów, później studiowałem retusz zdjęć i pracowałem w świecie mody jako grafik i jako dyrektor artystyczny. Mimo wszystko, większości nauczyłem się sam oraz dzięki pomocy moich kolegów.

Skąd bierzesz inspiracje do swoich projektów?
Staram się zawsze zrobić pewnego rodzaju mix pomiędzy rzeczami z przeszłości, które mi się podobały oraz aktualnymi trendami.

Czy masz jakiś znak rozpoznawczy?
Mam nadzieję że tak. Staram się zachowywać jednolity styli i strukturę w projektach, by pozostać rozpoznawalny, ale nie jest to łatwe.

Współpracujesz z jakimiś markami? Jeśli tak, na czym polega ta współpraca?
Od kilku miesięcy pracuję dla Errea, to historyczna marka związana ze sportem. Ale robię to naprawdę od niedawna. Staram się nauczyć części technicznej oraz przekazaniu czegoś kolegom z zespołu. To jest miejsce, w którym aktualnie chce pracować. To przyjemne środowisko, które szukało kogoś takiego jak ja i mnie doceniło, a co będzie w przyszłości to zobaczymy.

Skąd zamiłowanie do Interu?
To pewnego rodzaju dziedzictwo po moim tacie i dziadku. Ale nie tylko. Rodzina nauczyła mnie, że Inter odpowiada wartościom mojego życia: pracy, uczciwości, niezłomności i że nic nie jest niemożliwe. Poza faktem, że należy być "braćmi świata" i doceniać różnorodność.

Chodzisz na stadion, czy śledzisz tylko transmisje w telewizji?
Lubię chodzić na stadion. W ostatnich latach rzadko tam bywałem przez moje małe dzieci. Ale tego roku wykupiłem ponownie karnet!

Zrobiłeś piękną koszulkę Interu. Stroje treningowe w tym sezonie są nieco podobne. Uważasz, że Nike skradło Ci pomysł?
Nie uważam, by skopiowali mój pomysł. Koszulka Nike na pewno była przygotowana już wcześniej. To tylko przypadek. Swoją drogą, wielkie marki spoglądają na amatorskie pomysły częściej niż się myśli.

Przygotowałeś także serię koszulek na 110-lecie klubu. To wyjątkowa kolekcja. Czy ujrzała światło dzienne?
Oczywiście, mały sklep w Mediolanie je produkuje i wysyła na zlecenie.
Informacje o sklepie znajdują się TUTAJ.

Czy twoje projekty można gdzieś kupić?
Większość projektów ma charakter demonstracyjny. Nie mając licencji na marki, nie mogę ich produkować. Mam nadzieję że w przyszłości uda mi się wykonać oryginalne projekty i je sprzedać.

Twoje projekty zyskały wiele pozytywnych opinii wśród polskich kibiców. Czy spotkałeś się z krytyką?
Krytyka pojawia się zawsze. Wiele z nich jest powierzchowna i nie zwracam na nie uwagi, inne są konstruktywne i je doceniam. Pamiętam jak kiedyś zrobiłem projekt koszulki Chelsea. Zainspirowałem się koszulką z lat 80., która mi się bardzo podobała. Kibice bardzo mocno ją skrytykowali, ponieważ była podobna do koszulki z okresu, kiedy ich klub spadł z ligi. Od tamtej chwili nauczyłem się, by oprócz estetyki, zwracać uwagę na historię klubu i wrażliwość kibiców.

Fanatici Dalla Polonia organizuje produkcje koszulek fanowskich. Może nawiązalibyśmy współpracę? (śmiech)
Oczywiście! W związku z moją pracą nie mam dużo czasu, ale mogę zaoferować pomocną dłoń albo poradę. (uśmiech)

Dzięki, to miłe. W ostatnim czasie miałeś okazje spotkać się z piłkarzami Nerazzurrich. Opowiedz o tym.
Byłem w Appiano, by zobaczyć trening razem z chłopakami z Footballnerds. Jeśli chodzi o umiejętności techniczne, najbardziej zaimponował mi Lautaro, głównie swoim zaangażowaniem. Jako osoba, największe wrażenie wywarł na mnie Mauro Icardi. Zawsze do dyspozycji kolegów z drużyny, bardzo miły, uprzejmy i cały czas uśmiechnięty. To nie jest takie oczywiste, jak się wydaje. Byłem w Appiano wiele razy w poprzednich latach i nie wszyscy piłkarze zachowywali się tak jak on.

Jak ocenisz dotychczasowe mercato?
Mercato było bardzo udane. Być może brakuje nam jeszcze ostatniego kawałka do środka pola, ale ogólnie jest bardzo dobrze. Poziom wzrósł, najlepszymi naszymi wzmocnieniami są moim zdaniem Nainggolan - przez swoją wytrwałość i doświadczenie oraz Keita Balde, który bardzo podobał mi się już za czasów gry w Lazio.

Dziękuję bardzo za rozmowę. Życzę wielu sukcesów, zwłaszcza związanych z Interem.
Pozdrowienia dla wszystkich polskich Interistów! Dziękuję za docenienie moich prac. To piękne wiedzieć, że moje projekty są doceniane przez kibiców w wielu krajach.

Rozmawiali:
Aneta Dorotkiewicz
Michał Salamucha

Zachęcamy do obserwowania twórczości Alberto na Instagramie, Twitterze i Facebooku. Jego wszystkie projekty są także dostępne na stronie internetowej.

My także jesteśmy na Instagramie, Twitterze i Facebook'u. Zapraszamy!

Źródło: inf. własna

Polecane newsy

Komentarze: 2

Paweł Świnarski

Paweł Świnarski 22 sierpnia 2018 | 19:46   

dobra robota :)

Maciej Pawul

Maciej Pawul 22 sierpnia 2018 | 23:35   

Nie obraziłbym się, jakby trzecie stroje Interu były według jego projektu. Kupiłbym.


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

Tego dnia nikt nie obchodzi urodzin

  zobacz wszystkich