Czy czeka nas wielka reforma Ligi Mistrzów?

10 maja 2019 | 07:45 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Ogólna

The New York Times dotarł do dokumentów UEFA, które pokazują jak mogą zmienić się w przyszłości rozgrywki Champions League. Według tych dokumentów, Liga Mistrzów jaką znamy może przekształcić się w rozgrywki przypominające Superligę.

Reforma jaką UEFA być może planuje, ma uchronić organizację przed tym by największe kluby Europy nie utworzyły własnych konkurencyjnych dla Ligi Mistrzów rozgrywek o nazwie Superliga o czym szepcze się w kuluarach od wielu lat.

Zmiany oznaczałyby, że Liga Mistrzów zostałaby zdominowana przez małą grupę elitarnych klubów i zostawiając mniej niż cztery na 32 miejsca z 55 mniejszych lig. Wówczas dostanie się do tych rozgrywek dla mniejszych klubów np. z Polski byłoby ekstremalnie trudne. Jak wiemy już w obecnej formule, która jest znacznie bardziej przyjazna od rozważanych zmian, dla klubów z Ekstraklasy dostanie się do rozgrywek jest wielkim świętem, które staje się faktem raz na kilkanaście lat.

Nowe rozgrywki miałyby ruszyć od 2024 roku. 21 topowych zespołów miałoby automatyczną kwalifikację do rozgrywek co roku i gwarantowało ogromne zyski z praw telewizyjnych. Pozostałe 11 zespołów musiałoby bić się w eliminacjach. Drużynom spoza topu byłoby więc jeszcze trudniej "doskoczyć" do poziomu finansowego najlepszych drużyn, choć już teraz przepaść między np. Realem Madryt i Barceloną a wieloma mniejszymi klubami z La Liga czy np. Juventusem, a klubami ze środka tabeli Serie A jest ogromna.

Na zmiany najbardziej naciskają kluby z Hiszpanii i Włoch. Zależy im na stabilności finansowej jakie dawałoby im to rozwiązanie. Rok po roku mieliby zapewnione pieniądze z Champions League. Teraz, muszą o to walczyć w krajowej lidze i tak jak ostatnio w przypadku Interu pozostaje niepewność czy się to uda.

UEFA od miesięcy prowadzi rozmowy z ECA, czyli organizacją której przewodzi Andrea Agnelli z Juventusu. Najbliższe miesiące pokażą co z tego wyniknie. Zdania na ten temat są podzielone. Wiele osób obawia się, że tego typu rozwiązania zabiłyby rywalizację w poszczególnych ligach.

Źródło: football italia

Polecane newsy

Komentarze: 10

KawaOpole

KawaOpole 10 maja 2019 | 08:08   

Angeli z Juventusu, k... y i złodzieje tylko psują zasady równości w piłce nożnej już całkiem im sie w dupach pop...... o

Paweł Świnarski

Paweł Świnarski 10 maja 2019 | 08:19   

Chciałbym dodać że Inter też należy do ECA i zapewne jest za zmianami (edycja 2019.05.10 08:20 / Paweł Świnarski)

shakurspeare

shakurspeare 10 maja 2019 | 10:00   

Jako ze informacje ujujawnili amerykance to nie ma co panować. To już nie pierwszy raz jak się wpierdalaja i wymyślają jakieś bzdury.

Adrian Nosowski

Adrian Nosowski 10 maja 2019 | 10:53   

bez sensu, w takim wypadku w lidze liczyło by się tylko mistrzostwo i przy odpadnięciu z LM na etapie grupowym i dużej stracie do pierwszego miejsca w lidze oznaczałoby wakacje w połowie sezonu, już lepszym pomysłem była superliga

HeyaMakumba

HeyaMakumba 10 maja 2019 | 12:26   

Już totalnie bez sensu to wygląda.

Larry

Larry 10 maja 2019 | 15:13   

Niech się jeszcze wszystkie kluby do Chin przeprowadzą, tam się dla każdego wybuduje stadiony po 100. milionów miejsc każdy, żeby się wszystkie Chińczyki zmieściły i wpływy z biletów były odpowiednio duże, do tego ośrodki treningowe rodem z Kataru i nie będzie trzeba na mecze latać. Wszyscy będą zadowoleni! Piniondze panie nie z tej ziemi! A cała reszta będzie po staremu funkcjonować w Europie, aż znowu się komuś w tyłkach nie poprzewraca, to się kolejną partię arystokracji za Wielki Mur wyśle. Dobry plan?

damianekk1985

damianekk1985 10 maja 2019 | 17:23   

Od lat to powtarzają , dobrze Larry prawisz a wiadomo chodzi o pieniądze . Zepsują atrakcyjność lig w dodatku huj kładą na mniejsze kluby które czasem się zakwalifikują chodzby z Czech .

Sostek

Sostek 10 maja 2019 | 19:45   

Gdzies to juz bylo... Potem wyjasniali ze to sa plany ze nie wiadomo czy to przejdzie... Jak dla mnie odgrzany kotlet.Pozdro

Oba

Oba 11 maja 2019 | 10:59   

Najgorsze co może się stać. LM w tej formule co jest jest ok. Takie rozwiązanie zabiłoby rywalizację w ligach, bo niektóre kluby miałyby dostęp do LM obojętnie czy by wszystko wygrały czy przegrały. Druga sprawa to UEFA jest z definicji europejska unia piłkarska i powinna tak samo traktować też mniejsze kluby bo nie ma nic piękniejszego w futbolu niż kopciuszek bijacy faworytów. W tym roku LM jest ciekawa, bo jest coś nowego- jest Liverpool, w którym widać fantastyczna pracę Kloppa, Ajax w półfinale, Tottenham w finale. Konia z rzędem temu kto przed rozgrywkami wytypowałby takie finały. Niestety ale duże pieniądze piłkę niestety psują. Piłkarze zwalniają trenerów, kluby idą na skróty dokonujac rozbiorow biedniejszych klubów gdy tylko te wyskocza ponad przeciętność. Tak będzie w tym roku z Ajaxem, było po 2004 roku z Porto itp. Inna sprawa że pieniądze strasznie psują rynek. Dziś przeciętniak który kiedyś kosztował 10 mln dziś kosztuje 30 i nikogo to nie dziwi, kluby płacą. A pomyśleć że kiedyś jak kupiliśmy Vieriego to nawet papież krytykował płacenie takich pieniędzy za piłkarza...

Hagaen

Hagaen 12 maja 2019 | 10:03   

Oba, racja.


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich