Raport KPMG: Inter pnie się w górę

29 maja 2020 | 10:04 Redaktor: Aneta Dorotkiewicz Kategoria:Ogólna

KPMG przygotowało coroczny raport wycen klubów piłkarskich. Dokonano w niem zestawienia trzydziestu dwóch klubów na podstawie ich wartości, na dzień 1 stycznia 2020.

Najwięcej wartościowych klubów jest w lidze angielskiej (9), następnie w Hiszpanii (7) i we Włoszech (6). Ponadto w rankingu uwzględniono trzy kluby z Niemiec, po dwa z Francji, Portugalii i Turcji, a także jeden z Holandii.

W okresie od 2016 do 2020 roku, łączna wartość EV 32 klubów wzrosła o 51%, co w wartościach bezwzględnych wynosi 13,4 mld euro. Na poziomie klubowym, najwyższy wzrost odnotowało Galatasaray (49%), dzięki czemu przesunęło się aż o pięć pozycji w klasyfikacji. Następnie w tej kategorii jest Paris Saint-Germain (45%) i FC Internazionale Milano (42%).

Dość niechlubnie wyglądają włoskie kluby pod względem zysku operacyjnego przed spłatą odsetek i podatku (EBIT). W tym przypadku Milan jest najbardziej poszkodowany (-442 mln euro), ale Inter również jest na dużym minusie (-151 mln euro). Do grona Włochów dołączyła Chelsea (-150 mln euro). Sytuację Rossonerich można wytłumaczyć zawirowaniami związanymi z właścicielami klubu. W ostatnich pięciu sezonach, Milan osiągną gigantyczną stratę netto spowodowaną opodatkowaniem w wysokości 509 mln euro, co miało wpływ na wykluczenie z Ligi Europy w sezonie 2019/2020, a to także miało wpływ na stan finansowy klubu. Wszystkie ich problemy sprawiły, że Milan jest jedynym klubem z TOP 32, który w latach 2016-2020 wykazał spadek wartości o 5%. Natomiast Inter powoli bilansuje swój stan finansowy. Wykorzystuje do tego inwestycje poczynione przez Suning, ale także nie pomija w tym wszystkim aspektów sportowych i znaczne środki przeznacza na wzmocnienie składu.

Jednym z elementów analizy KPMG były social media. Biorąc pod uwagę wartości bezwzględne, najbardziej popularnym klubem piłkarskim jest Real Madryt (240 mln obserwujących). Jednak jeśli sprawdzimy odsetek obserwujących w mediach społecznościowych od 2016 roku, to właśnie Inter uzyskał najwyższy wzrost (232%). Przypomnijmy, że w 2017 roku Suning utworzył Inter Media House, który odpowiada za cyfrowy rozwój klubu i który wygenerował tak doskonały wynik. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajął Juventus, który dzięki zmianie loga oraz transferze Cristiano Ronaldo zyskał wzrost o 191%. Warto wspomnieć, że Portugalczyk jest najczęściej obserwowaną osobowością na Instagramie, dlatego profil jego obecnego klubu ma najwyższy wzrost właśnie w tej aplikacji.

1. FC Internaziona Milano: +232%
2. AFC Ajax: +201%
3. Juventus: +191%
4. Tottenham Hotspur: +166%
5. Manchester City: +137%

Inter znalazł się także w czołówce klubów z największym wzrostem wartości - z wynikiem +146% zajął trzecie miejsce. Powodem wysokiego wzrostu jest wzrost przychodów komercyjnych (+168% w ciągu ostatnich pięciu sezonów i jest to najwyższy wskaźnik wzrostu w TOP 32), częściowo związany z dobrymi wynikami w mediach społecznościowych i ich skutecznością w kierunku kosztów (stosunek kosztów personelu do dochodów spadł z 69 do 53%).

1. Olympique Lyon: +193%
2. Tottenham Hotspur: +158%
3. FC Internazionale Milano: +146%
4. Paris Saint-Germain: +127%
5. Liverpool: +109%

W tegorocznym rankingu KPMG Inter zajął czternaste miejsce i tym samym poprawił swój rezultat o jedną pozycję względem zeszłorocznej klasyfikacji. Juventus spadł o jedną pozycję, Milan o trzy, natomiast Napoli podobnie jak Inter wspięło się o jedno miejsce do góry. Największy wzrost zanotowała Roma, która awansowała z 21 na 16 pozycję. Rezultat Lazio pozostał bez zmian (28 miejsce). Poniżej zamieszczamy pełen ranking.

Źródło: KPMG

Polecane newsy

Komentarze: 10

inter00

inter00 29 maja 2020 | 11:46   

Suning robi robotę i to trzeba powiedzieć głośno. Mamy szczęście że jesteśmy w dobrych rękach patrząc przez pryzmat co się działo i nadal dzieje w Milanie.

winiarro

winiarro 29 maja 2020 | 12:16   

@Aneta, wrzuciłabyś link do pełnego raportu! Będę wdzięczny :) Dzięki!

Aneta Dorotkiewicz

Aneta Dorotkiewicz 29 maja 2020 | 12:18   

Proszę bardzo: https://footballbenchmark.com/documents/files/KPMG%20The%20European%20Elite%202020_Online%20version_.pdf

2osiem

2osiem 29 maja 2020 | 15:17   

Każdą statystykę można przedstawić tak, żeby mówiła to, co chcemy. Np. wzrost Interu w mediach społecznościowych o 232%, najwięcej spośród wszystkich. Wielki sukces! Ale czy na pewno? Niestety nie. Bazując na liczbach rzeczywistych a nie wynikach procentowych, wygląda to zupełnie inaczej i pokazuje po prostu, że Inter jest daleko w tyle. Jeżeli weźmiemy Ilość osób obserwujących czołowe kluby Europy i ich procentowy przyrost, to ten Interu owszem, jest większy, ale w przełożeniu na użytkowników, to ciągle te inne kluby mają większe przyrosty, czyli de facto systematycznie uciekają mediolańczykom. Podobnie sytuacja ma się co do przyrostu wartości i skokowe wzrosty, są zawsze efektem zapóźnień i na wykresie prezentującym dłuższą perspektywę widać, jak "górka" się spłaszcza. Dlatego najstabilniejsze finansowo kluby nie notują wielkich przyrostów, tylko umiarkowane, ale systematycznie i przez lata. Wzrosty Interu to oczywiście dobry prognostyk, ale trzeba je czytać umiejętnie, bo pokazują one, że nerazzurri dopiero wystartowali w tym wyścigu, w którym największe kluby Europy rywalizują już od dawna.

superdoktorgazeta

superdoktorgazeta 29 maja 2020 | 16:07   

@2osiem ma rację. Prawdą jest, że zajmuje się na tej stronie jedynie pisaniem przytyków, ale ten był celny. Mimo wszytsko, idziemy w dobrą stronę i oczywiście procentowy przyrost będzie wyhamowywał, ale liczbowy powinien powoli rosnąć i właśnie w ten sposób dogania się czołówkę. Zresztą sam fakt obecności kibica juve na naszym fanpage'u dobrze o nas świadczy

2osiem

2osiem 29 maja 2020 | 16:14   

Nie ma co się oszukiwać, ja zawsze będę języczkiem u wagi, skupiającym się na mankamentach i tonującym optymizm dawką realizmu, ale to właśnie prowadzi do merytorycznej dyskusji. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że niektórzy wolą tkwić we własnym sosie wśród ochów i achów, ale nie do końca rozumiem ten model dyskusji, pozwalający na tworzenie złudnego obrazu rzeczywistości...

el_loco

el_loco 29 maja 2020 | 17:58   

2osiem również zgadzam się z Tobą natomiast tylko w kwestii pierwszego komentarza. Radość jest ponieważ ten przyrost to sukces. Taki pierwszy kroczek z wielu. Po latach zadłużeń braku sukcesów jest to czymś co mobilizuje do cięższej pracy i pokazuje słusznie obrany kierunek rozwoju. Przecież rzeczą oczywistą jest iż w rok dwa czy trzy nie da się dogonić czołówki, która przecież nie stoi w miejscu. Zdaję sobie sprawę, że liczby mówią co innego aniżeli wskaźnik procentowy natomiast i tak jestem zadowolony z tego rezultatu ponieważ oznacza on, że jest lepiej niż było z szansą na jeszcze lepsze kolejne lata.

2osiem

2osiem 29 maja 2020 | 18:17   

@el_loco, ja dokładnie powiedziałem to, co Ty. To jest pierwszy krok we właściwą stronę, uczyniony na początku długiej drogi. Chodziło mi po prostu o to, żeby pokazać, jak należy czytać te % i że te wielkie wartości nie są wcale takie wielkie, jakby mogło się wydawać.

KawaOpole

KawaOpole 29 maja 2020 | 21:12   

(edycja 2020.05.30 20:21 / Paweł Świnarski)

el_loco

el_loco 31 maja 2020 | 16:26   

2Osiem tak natomiast z mojej strony chciałem podkreślić dlaczego Ci co rozumieją te % okazują radość. Dla kibiców Interu racjonalnie rozumujących najważniejsze jest to, że idzie ku lepszemu. Pozdrawiam


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich