CAMPIONI 2021

 

Oświadczenie UEFA w sprawie Superligi

7 maja 2021 | 20:03 Redaktor: Aneta Dorotkiewicz Kategoria:Ogólna

Kluby, które przystąpiły do Superligi i następne opuściły jej szeregi, doszły do porozumienia z UEFA. Poniżej zamieszczamy oświadczenie opublikowane przez organizację.

W duchu pojednania i dla dobra europejskiej piłki nożnej, dziewięć z dwunastu klubów zaangażowanych w projekt tak zwanej "Superligi" przedłożyło UEFA "Deklarację Zobowiązań Klubowych" określającą pozycję klubów, w tym zaangażowanie w rozgrywkach klubowych krajowych i UEFA.

UEFA zwołała panel nadzwyczajny swojego Komitetu Wykonawczego, który wziął należycie pod uwagę ducha i treść Klubowej Deklaracji Zobowiązań. Zdecydowano o zatwierdzeniu różnych działań, środków i zobowiązań podjętych przez kluby. Formalne potwierdzenie zobowiązań i sposobu reintegracji klubów oraz udziału w rozgrywkach klubowych UEFA zostało uzgodnione i podpisane przez UEFA i wspomniane dziewięć klubów. Zatwierdzone środki reintegracyjne sa pełne i ostateczne.

Te dziewięć klubów przyznaje i akceptuje, że projekt Superligi był błędem i przeprasza kibiców, federacje krajowe, ligi krajowe, inne kluby europejskie i UEFA. Przyznano również, że projekt nie zostałby zatwierdzony zgodnie ze Statutem i Regulaminem UEFA.

Każdy z dziewięciu klubów:
- bez zastrzeżeń uznaje i akceptuje wiążący charakter Statutu UEFA
- pozostaje zaangażowany i weźmie udział we wszelkich rozgrywkach klubowych UEFA w każdym sezonie, do którego klub kwalifikuje się pod względem sportowym
- powróci do Europejskiego Stowarzyszenia Klubów, które jest jedynym organem reprezentującym kluby uznanym przez UEFA
- podejmie wszelkie kroki w ramach swoich uprawnień, w celu zakończenia swojego zaangażowania w spółce powstałej w celu utworzenia i prowadzenia Superligi oraz zaprzestanie wszelkich istniejących powiązanych działań prawnych
- jako gest dobrej woli i wspólnie z innymi klubami przekaże darowiznę w łącznej wysokości 15 milionów euro, która zostanie wykorzystana na rzecz dzieci, młodzieży i futbolu amatorskiego w lokalnych społecznościach w całej Europie, w tym w Wielkiej Brytanii
- będzie podlegać potrąceniu 5% przychodów, które otrzymaliby z rozgrywek klubowych UEFA na jeden sezon, które zostaną rozdzielone
- zgadzają się na nałożenie znacznych grzywien, jeśli chcą grać w takich nieautoryzowanych zawodach (100 milionów euro) lub jeśli naruszą jakiekolwiek inne zobowiązanie, które podjęli w Deklaracji Zobowiązania Klubu (50 milionów euro)
- przedstawi indywidualne zobowiązania wobec UEFA, w których zostaną zaakceptowane wszystkie zasady i wartości określone w protokole ustaleń 2019 między UEFA a Europejskim Związkiem Klubowym

Idąc dalej, kluby są w pełni zaangażowane w nowe reformy. Na prośbę klubów, UEFA poprosi i poprze, aby ich odpowiednie federacje i ligi narodowe poświęciły należytą uwagę duchowi, treści i celowi zobowiązań podjętych przez kluby wobec UEFA.

Dotyczy klubów:
- Arsenal
- Milan
- Chelsea
- Atletico
- Inter
- Liverpool
- Manchester City
- Manchester United
- Tottenham

Ponadto UEFA zastrzegła sobie wszelkie prawa do podjęcia działań, jakie uzna za stosowne, przeciwko klubom, które dotychczas odmawiały rezygnacji z tak zwanej "Superligi". Sprawa zostanie niezwłocznie skierowana do właściwych organów dyscyplinarnych UEFA.

Źródło: uefa.com

Polecane newsy

Komentarze: 7

Kiksu

Kiksu 7 maja 2021 | 20:23   

Chyba ich posralo aby cokolwiek dawać na dzieci (edycja 2021.05.07 20:25 / Kiksu)

Lambert

Lambert 7 maja 2021 | 20:36   

Złodzieje

banikowy

banikowy 7 maja 2021 | 21:22   

W życiu bym tego nie podpisał. Przecież to jawne działanie na szkodę klubu.
W tej sytuacji prędko powinniśmy zwołać nadzwyczajne zebranie przedstawicieli wszystkich klubów z europejskich lig i zaproponować stworzenie odpowiednika CL oraz Ligi Europy organizowane przez organizacje stworzona przede wszystkim z osób które są bezpośrednio związane z tymi klubami.
Pensje w organizacji jawne i przejrzyste, rozliczanie się z każdego euro i nagle by się okazało jaka UEFA jest patologia.
To jest kurwa kpina. (edycja 2021.05.07 21:24 / banikowy)

vnm

vnm 7 maja 2021 | 22:22   

Wcześniej nie byłem w stu procentach pewny co do tej Superligi ale po tym co przeczytałem to już nie mam wątpliwości że powinniśmy tam dołączyć. To musi być naprawdę potężna mafia skoro kluby tak się wystraszyły.

Darkos

Darkos 7 maja 2021 | 22:57   

Mafia rośnie w siłę i będzie jeszcze bardziej nas gnębić....

inter00

inter00 8 maja 2021 | 07:19   

Totalitaryzm pełną gębą, nienawidzę tej instytucji tak jak i FIFA

Maciej Pawul

Maciej Pawul 9 maja 2021 | 10:43   

Od początku piszę, że Super Liga to o niebo mniejsze bagno od taplania się dalej w szambie z UEFA, ale nie. Wake up samurai.


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich