Superliga przed Trybunałem - czy jednak powstanie?

30 lipca 2022 | 13:34 Redaktor: Maciej Pawul Kategoria:Ogólna

W nocy z soboty na niedzielę w Los Angeles odbędzie się mecz towarzyski pomiędzy Juventusem, a Realem Madryt. To dwa kluby, które wspólnie z Barceloną najmocniej forsowały stworzenie Superligi i które nadal utrzymują ten projekt przy życiu.

Sprawą Superligi zajmuje się obecnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości. UEFA i FIFA nie chcą dopuścić do powstania projektu, a cała dysputa znajdzie sądowy finał.

Dyrektor Tuttosport, Guido Vaciago, poddał tymczasem pod publiczną dyskusję, jak należy zmodyfikować początkowy projekt zakładający 12 drużyn bez spadków, aby mógł zmienić się w bardziej otwartą, ale równie fascynującą ligę. Jego idea to Liga Unii Europejskiej, z awansami i spadkami. Rozgrywki toczyłyby się w dwóch grupach po 14 lub 16 drużyn, na przykładzie amerykańskiej „konferencji” z play-offami, które wyłonią zwycięzcę. Mistrzostwa krajowe w tej sytuacji byłyby nadal obecne i stanowiłyby furtkę do zawodów międzynarodowych.

Turniej w swoim założeniu miałby pomóc zespołom z kontynentu dotrzymać kroku Premier League, która z roku na rok powiększa przepaść ekonomiczną w stosunku do wszystkich innych lig. Czy Superliga dostanie zielone światło, czy też stare organizacje piłkarskie postawią na swoim? Przekonamy się po wyroku Trybunału. Rozstrzygnięcie pojawi się końcem bieżącego roku lub na początku 2023 roku.

Źródło: calciomercato.com

Polecane newsy

Komentarze: 3

Granit Xhaka

Granit Xhaka 30 lipca 2022 | 15:33   

Nie może być tak że w Superlidze Juve zarabia więcej od Interu i Milanu. Poprzednia propozycja więc musi iść do kosza.

AK47

AK47 30 lipca 2022 | 16:55   

Dlaczego? Skoro teraz bez Superligi i tak zarabia w opór więcej niż Inter i Milan?

Rahi

Rahi 31 lipca 2022 | 10:32   

Dobrze rozumiem, że ewentualnie dopiszą do kalendarza kolejnych kilkanaście spotkań? "Mistrzostwa krajowe w tej sytuacji byłyby nadal obecne i stanowiłyby furtkę do zawodów międzynarodowych."


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich