Dziesięć kluczowych momentów ery Suning

20 października 2022 | 00:13 Redaktor: Aneta Dorotkiewicz Kategoria:Ogólna3 min. czytania

W ostatnim czasie wiele mówi się o sprzedaży udziałów Interu. Na ten moment trwają prace nad sprzedażą pakietu mniejszościowego, ale niewykluczone jest, że jeśli Steven Zhang otrzyma dobrą propozycję, może zrezygnować z prowadzenia klubu.

Warto więc sięgnąć pamięcią i przypomnieć sobie najważniejsze momenty panowania Suning. Oczywiście można byłoby wskazać więcej, ale skupmy się na dziesięciu niezwykle istotnych.

6 czerwca 2016

Suning kupiło 68,55% udziałów Interu od Ericka Thohira. Tym samym chiński gigant stał się właścicielem klubu. Inwestycja firmy wynosiła:
- 128 milionów euro za akcje Thohira i Morattiego
- 142 milionów euro na podwyższenie kapitału
- 310 milionów euro na pożyczki dla spółki (w trzech transzach, w latach 2016-2018)

28 czerwca 2016

Odbyło się zgromadzenie wspólników potwierdzające wejście Suning do klubu. W tym samym czasie Massimo Moratti, po dwudzestu jeden latach, opuścił Nerazzurrich. Jindong Zhang powiedział wówczas: - Chcemy być najlepsi i z takim celem będziemy zarządzać klubem. Dziękujemy Morattiemu, który zawsze będzie po naszej stronie. Następnie Inter rozwiązał kontrakt z Roberto Mancinim. Do klubu ściągnięto Gabigola i Joao Mario.

20 maja 2018

Przełomowy moment dla współczesnego Interu. Po bramce Mattiasa Vecino, Nerazzurri wygrali z Lazio 3:2 i po kilku latach nieobecności, wrócili do Ligi Mistrzów.

26 października 2018

Tego dnia odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy, które powołało Stevena Zhanga na prezesa Interu. Tym samym jest on najmłodszym prezydentem w historii Nerazzurrich. Tym samym ze swojej roli ustąpił Erick Thohir, który definitywnie pożegnał się z klubem. Jego 31,05% przejął LionRock Capital. - Wprowadzę klub w nową erę. Jestem gotów stawić czoła wszystkim wyzwaniom. Chcę, aby Inter był najbardziej innowacyjnym i zwycięskim klubem na świecie - powiedział Zhang.

13 grudnia 2018

Bardzo ważna data dla Interu. Do klubu dołączy Giuseppe Marotta, który został nowym dyrektorem generalnym ds. sportu. - Beppe jest jednym z najlepszych menadżerów w świecie futbolu i pomoże nam osiągnąć nasze cele. Chcemy wygrywać, zachwycać, inspirować i jednoczyć ludzi poprzez piłkę nożną - powiedział Steven Zhang.

31 maja 2019

Luciano Spaletti wykonał zadanie - awansował z Interem do Ligi Mistrzów. Mimo tego sukcesu, Beppe Marotta zdecydował się na zmianę trenera. Drużynę przejął Antonio Conte. - Antonio jest jednym z najlepszych istniejących trenerów. Jestem pewien, że pomoże nam wypełnić naszą misję, która się nie zmienia: przywrócić klub do światowej czołówki - mówił Marotta.

7 sierpnia 2019

Po długich negocjacjach do Interu dołączył Romelu Lukaku. Transfer opiewał na kwotę 74,1 milionów, w tym premie i prowizje. Był to najdroższy transfer za panowania Suning. Belg był kluczowym zawodnikiem w walce o Scudetto. Po dwóch latach przeszedł do Chelsea za 115 milionów, by następnie po sezonie wrócić do Mediolanu.

21 sierpnia 2020

Inter wywalczył awans do finału Ligi Europy. W ostatnim meczu musiał uznać wyższość Sevilli, która wygrała 3:2. Mimo tej porażki Nerazzurri postanowili kontynuować współpracę z Antonio Conte.

2 maja 2021

Tego dnia Inter przypieczętował 19. Scudetto w swojej historii. Zarządzający klubem, ze Stevenem Zhangiem na czele, celebrowali sukces na dachu siedziby klubu. W centrum miasta zgromadziły się tłumy kibiców. Nerazzurri otrzymali puchar i medale dopiero po meczu z Udinese. Mecz odbył się bez kibiców, ale fani czekali na swoich bohaterów przed stadionem. Kilka dni później Zhang ogłosił redukcję kosztów i wstrzymanie inwestycji. Antonio Conte odszedł z klubu, a jego miejsce zajął Simone Inzaghi.

12 stycznia i 11 maja 2022

Inter dwukrotnie pokonał Juventus - w Superpucharze Włoch (2:1) oraz finale Pucharu Włoch (4:3 po dogrywce). Kolejne dwa trofea trafiły do kolekcji klubu.

Źródło: inf. własna + fcinter1908.it

Polecane newsy

Komentarze: 2

KawaOpole

KawaOpole

20 października 2022 | 03:18

11
Grudzień 2022 Sunning sprzedaję wszystkie swoje udziały...

Lombardo

Lombardo

21 października 2022 | 17:10

Maj 2022 Inter frajersko przegrywa walke o scudetto z Piolim i jego 'mocarnym' Milanem.


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich