Czy sprzedaż Interu ma związek z Taiwanem?

25 października 2022 | 08:37 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Publicystyka2 min. czytania

Choć znalezienie nowego inwestora do inwestycji jaką jest zakup wielkiego klubu piłkarskiego nie jest zadaniem łatwym, to według niektórych źródeł z Włoch, sprzedaż Interu może nastąpić bardzo szybko, jeszcze w tym roku.

Na wstępie zaznaczę, że nie jestem ani znawcą Chin i Azji, zaś dziedziną jaka w ostatnich latach zyskała na popularności w Polsce, czyli geopolityką interesuję się wyłącznie amatorsko i z braku czasu dość powierzchownie. Tak jednak jak dla własnego spokoju umysłu staram trzymać się z daleka od trwającej już lata destrukcyjnej polsko-polskiej wewnętrznej przepychanki, tak kwestie dotyczące polityki globalnej, zawsze budzą moją ciekawość, gdyż w dłuższej lub krótszej perspektywie ma to wpływ na sytuację także w naszym kraju. Staram się więc być w tych kwestiach na bieżąco.

Po ostatnich wydarzeniach w Chinach (zjazd partii komunistycznej) oraz w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, oraz ogólnie wielkich perturbacjach z jakimi mamy do czynienia na światowych rynkach finansowych i surowców, w mojej głowie pojawiło się pytanie czy decyzja rodziny Zhang o możliwie natychmiastowej sprzedaży klubu wynika z wiedzy o tym co może się wkrótce wydarzyć? Mam tutaj na myśli potencjalną agresję Chin na pobliski Taiwan i chęć jego "zjednoczenia". To oczywiście może rozpętać na dobre III Wojnę Światową, gdyż jak wiemy pragnieniem Taiwanu jest niepodległość i budowania swojej własnej indywidualnej historii, w czym od lat wspierają je....Stany Zjednoczone, aktualny światowy hegemon, na którego miejsce chciałyby wskoczyć w Chiny, lub przynajmniej przebudować ład światowy w taki sposób, by stał się on wielobiegunowy (o co swoimi działaniami stara się też Rosja). Chiny liczą oczywiście na pokojowe zjednoczenie z Taiwanem, ale musimy mieć świadomość, że takie rozwiązanie najprawdopodobniej nie jest możliwe bez działań wojennych.... i jeśli to nastąpi (a niektórzy ostrzegają, że może się to wydarzyć jeszcze w tym roku lub przyszłym), pociągnie to za sobą szereg konsekwencji. Chaos jaki wówczas może powstać, ewentualne sankcje na Chiny ze strony zachodu, mogą sprawić, że wówczas przymusowa sprzedaż klubu byłaby mniej opłacalna niż obecnie. Warto przypomnieć przykład Romana Abramowicza, który zmuszony został odejść z Chelsea po tym jak Rosja bezpodstawnie zaatakowała Ukrainę.

Niepewnie zatem stawiam odważną tezę o tym, że sprzedaż Interu może mieć związek z Taiwanem i jego potencjalną próbą aneksji, dlatego jestem ciekaw Waszego zdania na ten temat, być może wśród nas są osoby lepiej zorientowane w tych sprawach i podzielą się opinią w komentarzach.

Źródło: inf.własna

Polecane newsy

Komentarze: 2

ArturO888

ArturO888

25 października 2022 | 11:18

Wojna o Tajwan to oczywiście jeden z wielu możliwych scenariuszy. Jednak to co już wiadomo, to fakt że Chiny są zupełnie innym państwem teraz, niż w momencie kiedy Suning przejmował Inter. Xi odszedł całkowicie od polityki otwierania Chin na świat, odrzucił wolnorynkowe reformy gospodarcze, które przyczyniły się do szybkiego wzrostu chińskiej gospodarki na rzecz państwa totalitarnego, gdzie umocniona została pozycja państwowych firm, nacisk na ideologię oraz kontrola społeczeństwa. Centralizacja władzy, upartyjnienie i zamykanie Chin na świat, wpływa negatywnie nie tylko na gospodarkę chińską, ale również na zagraniczne inwestycje. Stąd też problemy Suning i zapewne te problemy będą co raz większe. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby decyzja o sprzedaży udziałów została już podjęta i być może osoby które zarządzają klubem już o tym wiedzą. Kto wie, może i piłkarze również się o tym dowiedzieli i stało się to punktem przełomowym kiedy drużyna zaczęła grać lepiej, czyli od meczu z Barceloną na San Siro.

KawaOpole

KawaOpole

25 października 2022 | 11:42

Chiny zmieniają bardzo swoją politykę, zamykają się tak.mozna by napisać w skrócie.
Sunning dobrze czyta w jakim kierunku będzie szła polityka wewnętrzna i zewnętrzna Chin ,i posiadanie klubu zachodniego nie wpisuje się w ten kierunek .
Posiadanie portu w Europie już np. Tak ,czy jakiegoś zakładu produkującego.
Co do agresji na Tajwan ,musisz wiedzieć że mentalność chińska jest zupełnie inna od naszej Europejskiej a tym bardziej Amerykanskiej i u nich agresja czy działania zbrojne to oznaka słabości, to coś ostatecznego na co onie się raczej nie zdecydują, pewnie będzie prowadzona mocna akcja wpływania na społeczność Tajwanu ,pokazywanie korzyści w przypadku pozostania w strefie wpływów chińskich itp.
Polecam fajna książkę Sun Tzu Sztuka Wojny ,bardzo dobrze widać tam mentalność i mądrość Chinska ,przydatna również w obecnym życiu, jak prowadzisz biznes czy cokolwiek.


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich