San Siro stara się o organizację finału LM

14 listopada 2023 | 22:50 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Ogólna1 min. czytania

Stadion Giuseppe Meazza w Mediolanie, powszechnie znany jako San Siro, formalnie zgłosił kandydaturę na gospodarza finału Ligi Mistrzów.

Burmistrz Mediolanu potwierdził propozycję organizacji finału w 2026 lub 2027 roku.

Oznaczałoby to powrót największego meczu w klubowej piłce nożnej do Mediolanu po dekadzie, od kiedy to Real Madryt pokonał Atletico Madryt w rzutach karnych w 2016 roku.

Wiadomość ta nadchodzi w interesującym momencie, kiedy oba kluby, Inter i Milan, ogłosiły plany opuszczenia areny i budowy własnych stadionów poza miastem.

Oba kluby prowizorycznie planują otwarcie swoich nowych obiektów na początek sezonu 2028-29, więc finał Ligi Mistrzów mógłby być swoistym ostatnim okrzykiem dla tego kultowego stadionu.

Są one sfrustrowane odmową rządu na przekształcenie Stadio Meazza w nowoczesną arenę, chroniąc go tymi samymi prawami, które zostały stworzone, aby zapobiec niszczeniu historycznych budynków.

Odmawiając modernizacji, ryzykują przekształcenie San Siro w pusty relikwiarz.

UEFA potwierdzi gospodarzy finałów Ligi Mistrzów w 2026 i 2027 roku w maju 2024.

Źródło: fi

Polecane newsy

Komentarze: 3

Matt1

Matt1

15 listopada 2023 | 06:56

mnie cały czas ciekawi, czy na pewno nie można zrewitalizować San Siro, skoro został uznany zabytkiem i nie można go ruszyć. Jaki byłby koszt tej operacji, że lepiej po prostu wybudować nowy stadion niż bawić się w te całe odnowy?

vlodek2532

vlodek2532

15 listopada 2023 | 08:35

Koszty mają tu drugorzędne znaczenie. Kluby po prostu nie chce się już dzielić przychodem z dnia meczowego z miastem. Mamy regularnie po 70k ludzi na meczach a bardzo często ponad 80k kompletu. Osiągamy tragiczne wyniki z dni meczowych bo musimy się dzielić z miastem. Jest to pewnie liczba od kilku do kilkunastu milionów euro na sezon.

AK47

AK47

15 listopada 2023 | 10:15

Zazwyczaj koszt rewitalizacji/modernizacji znacząco przekracza koszt budowy nowego obiektu. W skrajnych przypadkach nawet wielokrotnie. Poza tym nie jesteś w stanie uzyskać wszystkich zalet, które niesie ze sobą zaprojektowanie czegoś od podstaw, musisz iść na kompromisy, godzić się na ograniczenia, które wymusza oryginalna konstrukcja etc.


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich