Czym jest Oaktree? Informacje o nowym właścicielu

23 maja 2024 | 16:13 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Publicystyka4 min. czytania

Inter przeszedł wczoraj w nowe ręce. Z rodziny Zhang i grupy Suning, Inter Mediolan staje się teraz własnością Oaktree (zobacz oficjalny komunikat). Kim lub czym jest Oaktree? Oto informacje na temat nowego właściciela Interu.

Co to jest Oaktree?

Oaktree to amerykański fundusz zarządzający aktywami, specjalizujący się w strategiach inwestycyjnych alternatywnych. Został założony w 1995 roku w Los Angeles i jest notowany na nowojorskiej giełdzie. Fundusz zatrudnia ponad 1200 pracowników i działa w 22 miastach na całym świecie, w tym w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Oceanii. Specjalizuje się w strategii kredytowej o podejściu "opportunistycznym", inwestując głównie w infrastrukturę, długi i konsolidowane pożyczki.

Oaktree słynie z inwestycji w trudne i skomplikowane aktywa, często kupując zadłużone firmy lub aktywa, które wymagają restrukturyzacji. Fundusz zarządza różnorodnymi portfelami, obejmującymi m.in. kredyty wysokiego ryzyka, nieruchomości oraz inwestycje w spółki technologiczne i biotechnologiczne.

Osoby na czele Oaktree

Główne osoby stojące na czele Oaktree to Howard Marks i Bruce Karsh, którzy są współzałożycielami funduszu. Obecnie pełnią funkcję współprzewodniczących, a Karsh jest także dyrektorem ds. inwestycji. Howard Marks jest znany z publikowania regularnych memów rynkowych, które są szeroko czytane przez inwestorów na całym świecie. Jay Wintrob jest dyrektorem generalnym grupy, a pod jego przewodnictwem fundusz stale rozwija swoje globalne operacje.

Aktywa Oaktree

Na dzień 31 marca 2024 roku, Oaktree zarządza aktywami o wartości około 192 miliardów dolarów. Jego klientami są m.in. 73 z 100 największych amerykańskich funduszy emerytalnych, fundusze publiczne, fundacje, firmy korporacyjne i ubezpieczeniowe, fundusze powiernicze oraz fundusze suwerenne. Oaktree ma udziały m.in. w Arsenale Group (luksusowe hotele), MBE Worldwide (centra sprzedaży detalicznej Mail Boxes Etc), Castello SGR (zarządzanie majątkiem), Asacha Media (produkcja medialna), Banca Progetto oraz Costa Edutainment (parki naukowe, w tym Akwarium w Genui).

Oaktree jest znane ze swojej dyscypliny inwestycyjnej i ostrożnego podejścia do zarządzania ryzykiem, co pozwala na stabilne zarządzanie dużymi portfelami aktywów nawet w trudnych warunkach rynkowych.

Sport

W 2020 roku Oaktree nabył 100% akcji francuskiego klubu Caen, występującego w Ligue 2, wspólnie z producentem audiowizualnym Pierre-Antoine Captonem. Steven Kaplan, jeden z współzałożycieli Oaktree, jest współwłaścicielem Swansea oraz mniejszościowym akcjonariuszem Memphis Grizzlies w NBA. Teraz Oaktree przejmie zarządzanie Interem, ponieważ poprzedni większościowy właściciel, Suning, nie spłacił długu w wysokości 380 milionów euro, co doprowadziło do przejęcia klubu przez Oaktree. W maju 2021 roku fundusz udzielił Zhangowi pożyczki w wysokości 275 milionów euro na trzy lata z oprocentowaniem 12%. Akcje klubu Nerazzurri były zabezpieczeniem tej pożyczki.

Brookfield

Za Oaktree stoi Brookfield. W 2019 roku kanadyjski fundusz z siedzibą w Toronto nabył 62% udziałów w Oaktree, aby "zapewnić inwestorom jedną z najbardziej kompleksowych ofert produktów inwestycyjnych alternatywnych". Zgodnie z umową, Brookfield powinien do 2029 roku osiągnąć pełne 100% własności Oaktree. Na dzień 1 marca br., Brookfield posiadał już 72% akcji, inwestując około 4,7 miliarda dolarów. Brookfield Asset Management jest jednym z największych globalnych zarządców aktywów alternatywnych, zarządzając ponad 900 miliardami dolarów w nieruchomościach, infrastrukturze, energii odnawialnej, private equity i kredytach. Inwestuje głównie za pośrednictwem czterech spółek zależnych: Brookfield Property Partners, Brookfield Infrastructure Partners, Brookfield Renewable Partners i Brookfield Business Partners. Główne osoby w Brookfield to prezes Mark Carney i dyrektor generalny Bruce Flatt. Brookfield jest notowany na nowojorskiej giełdzie od 2012 roku, a wśród jego klientów znajduje się ponad 525 firm na całym świecie, ponad 275 fundacji i organizacji charytatywnych oraz 15 funduszy suwerennych.

Brookfield jest również znane z inwestycji w projekty związane z energią odnawialną, co jest częścią strategii zrównoważonego rozwoju firmy, i zarządzania jednym z największych portfeli energii odnawialnej na świecie.

Źródło: wikipedia/jjs/sky

Polecane newsy

Komentarze: 0


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich