Prezydent Marotta i jego poprzednicy

4 czerwca 2024 | 19:05 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Publicystyka9 min. czytania

Giuseppe Marotta został 22. prezesem w historii Interu. Z okazji zgromadzenia akcjonariuszy, pierwszego od przejęcia klubu przez Oaktree Capital Management po odejściu Stevena Zhanga.

Kim jest Giuseppe Marotta?

Nowa przygoda dla Marotty, który od 13 grudnia 2018 roku pełnił funkcję dyrektora generalnego w Interze po pełnieniu tej samej roli w Juventusie (2010-2018) i Sampdorii (2002-2010). Wcześniej pracował również dla klubów Venezia, Ravenna, Como, Monza i Varese.

Giuseppe Marotta urodził się 25 marca 1957 roku w Varese, we Włoszech. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się od pracy w klubie piłkarskim Varese, co stanowiło początek jego długiej i owocnej kariery w zarządzaniu sportowym.

Marotta zdobył wykształcenie w dziedzinie zarządzania sportowego, co pozwoliło mu na efektywne prowadzenie klubów piłkarskich na najwyższym poziomie.

Marotta jest żonaty i ma dzieci, ale szczegóły dotyczące jego rodziny są rzadko udostępniane publicznie. Stara się utrzymywać swoje życie rodzinne z dala od światła reflektorów.

Dlaczego Marotta to dobry wybór dla Interu?

Marotta to architekt sukcesu obecnego Interu

Trudno nie odnieść wrażenia, że Giuseppe Marotta jest jednym z głównych architektów sukcesów obecnego Interu. Po jego przyjściu w klubie zapanowała stabilizacja, czego przykładem jest chociażby skończenie z ciągłym rotowaniem trenerami i rewolucjami. Podczas jego pobytu w Interze trenerami, z którymi wiązał się Inter byli Antonio Conte oraz Simone Inzaghi, obaj przynieśli do klubowej gabloty trofea, obaj wydawali się dobrymi wyborami na lata. W przypadku Conte przygoda zakończyła się wcześniej niż oczekiwano, ale z drugiej strony znając temperament szkoleniowca, rozstanie po dwóch latach nie powinno mocno dziwić. Autorytet, kontakty oraz wielkie doświadczenie w sferze transferowej, pomogło Interowi zdobyć wielu wartościowych piłkarzy w sytuacji, kiedy klub nie mógł dysponować znacznym budżetem, często pozyskując znakomitych zawodników na zasadzie wolnego transferu. Najnowszy przykład? Calhanoglu, Thuram, a wkrótce także Zieliński czy Taremi.

Kontynuacja czyli nie zepsuć tego co działa dobrze

Desygnacja Marotty na to stanowisko to symbol zmian we włoskim futbolu. Marotta obejmuje posadę jako jedyny obok Giacinto Facchettiego człowiek, który nie jest jednocześnie właścicielem czy współwłaścicielem klubu. Właściciel Interu, czyli obecnie firma Oaktree, desygnowała Marottę jako doświadczonego fachowca, który obecny Inter zna doskonale i jego wizja funkcjonowania klubu wpisuje się w wizję polityki funkcjonowania klubu według nowych władz. Ta wizja to zrównoważony rozwój oparty na odpowiedzialności finansowej, budowaniu drużyny na młodych zawodnikach, rozważnej polityce transferowej.

Wybór Marotty to postawienie na kontynuację czyli nie zmienianie tego co wydaje się funkcjonować bardzo dobrze. Inter wydaje się być zarządzany dobrze, co widać na boisku i poza nim. Wartość klubu systematycznie rośnie. To dobry sygnał także dla wszystkich innych osób w klubie, ponieważ doskonale wiedzą czego mogą spodziewać się po nowym prezydencie. Co również jest być może istotne, nowy Prezydent będzie dostępny na miejscu i obecny.

Oaktree wydaje się działać rozważnie i ostrożnie. Obiektywnie mówiąc nie można sobie wyobrazić lepszego kandydata na to stanowisko, ale można sobie wyobrazić, że właściciel może nie mieć na tyle pokory, by zostawić to komuś, kto zna dobrze środowisko w którym będzie funkcjonował, a chcieć posadzić na to miejsce kogoś od siebie, kto niekoniecznie może znać się na piłce, kogoś kto nie ma niezbędnego doświadczenia, a próbującego na siłę wprowadzać swoje pomysły, które być może działają w USA w branży finansowej, a nie będą działać w klubie piłkarskim tej wielkości. Przyznam szczerze, że takiego scenariusza

Większe pole manewru

Steven Zhang mimo praktycznie zerowego doświadczenia w piłce i młodego wieku okazał się świetnym prezydentem. To, że wydawał się być zwłaszcza w ostatnich miesiącach nieobecny można traktować jako wadę, ale być może także jako zaletę. Nie przeszkadzało to jednak dobrze zarządzać Interem, a właściwie doglądać pracy swoich podwładnych, których obdarzył dużym zaufaniem i swobodą działania. Nikt o tym nie mówi, ale w mojej ocenie nie wiemy wszystkiego o jego aktualnej sytuacji, w której to nie wyjechał z Chin do Mediolanu nawet w celu celebracji takiego sukcesu jakim było zdobycie 20. jubileuszowego Scudetto. Domyślam się, że ze względu na problemy z zadłużeniem wobec chińskiego banku, został nałożony na niego zakaz opuszczania kraju, ale to tylko moje przypuszczenia, a nie fakty.

Wybór Marotty oznacza, że jako Prezydent i Dyrektor generalny do spraw sportu, będzie on teraz miał znacznie większe pole manewru. Tak jak dotychczas wiele spraw musiał dyskutować ze Stevenem Zhangiem, tak teraz o wielu z tych spraw będzie mógł decydować samodzielnie. To znacznie ułatwi działanie zwłaszcza na rynku transferowym, gdzie czasami, zwłaszcza na koniec okna transferowego, wszystko dzieje się bardzo szybko i wymaga błyskawicznych decyzji.

Czy są jakieś wątpliwości?

Oczywiście, takie wątpliwości się pojawiają. Marotta zostaje prezydentem Interu, ale co ważne nadal będzie pełnić rolę Dyrektora generalnego do spraw sportu. Na to pytanie najlepiej odpowiedziałby on sam, czy nowa rola, oznaczająca nowe obowiązki, nie zakłóci tego w czym świetnie spisywał się dotychczas. Miejmy nadzieję, że tak nie będzie i sfera którą Marotta zajmował się dotychczas nie pozostanie zaniedbana.

Poprzednicy Giuseppe Marotty

Jak już zostało to wspomniane, Giuseppe Marotta jest 22. a w zasadzie 23. (licząc dwie osobne kadencje Massimo Morattiego) Prezydentem Interu Mediolan. Poniżej zestawienie wszystkich poprzedników, razem z krótką charakterystyką oraz wymienionymi sukcesami.

Giovanni Paramithiotti (1908-1909)
Sukcesy: Brak większych sukcesów, był pierwszym prezydentem Interu.
Był jednym z założycieli klubu po rozłamie z Milanem. Jego kadencja była krótka, ale kluczowa w formowaniu tożsamości nowego klubu.

Ettore Strauss (1909-1910)
Sukcesy: Brak większych sukcesów.
Był prezydentem, kiedy Inter zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Włoch. Pod jego przewodnictwem klub umocnił swoją pozycję w lidze.

Carlo De Medici (1910-1912)
Sukcesy: 1 Scudetto (1910).
Jego kadencja przypadła na okres, kiedy Inter zdobył swoje pierwsze mistrzostwo. Był to kluczowy moment w historii klubu, cementując jego pozycję wśród włoskich drużyn.

Emilio Hirzel (1912-1913)
Sukcesy: Brak większych sukcesów.
Był prezydentem w trudnym okresie przed I wojną światową. Jego zarządzanie klubem przypadło na czas rosnących napięć politycznych w Europie.

Luigi Ansbacher (1913-1914)
Sukcesy: Brak większych sukcesów.
Krótka kadencja, w okresie narastających napięć przed I wojną światową. Jego czas w klubie był naznaczony niepewnością i wyzwaniami związanymi z nadchodzącym konfliktem.

Giuseppe Visconti Di Modrone (1914-1919)
Sukcesy: Brak większych sukcesów.
Był członkiem znanej arystokratycznej rodziny Visconti. Jego zarządzanie klubem przypadło na trudne czasy I wojny światowej.

Giorgio Hülss (1919-1920)
Sukcesy: 1 Scudetto (1920).
Jego kadencja zakończyła się zdobyciem drugiego mistrzostwa Włoch dla Interu. Hülss był znany z umiejętności zarządzania i strategii, które przyniosły klubowi sukces.

Francesco Mauro (1920-1923)
Sukcesy: Brak większych sukcesów.
Był prezydentem w okresie stabilizacji klubu po I wojnie światowej. Pod jego rządami klub koncentrował się na odbudowie i wzmacnianiu swojej pozycji w lidze.

Enrico Olivetti (1923-1926)
Sukcesy: Brak większych sukcesów.
Inter połączył się z US Milanese, tworząc Inter-US Milanese. Olivetti był prezydentem, który próbował integrować różne elementy piłkarskie Mediolanu.

Senatore Borletti (1926-1928)
Sukcesy: Brak większych sukcesów.
Był właścicielem luksusowych domów towarowych La Rinascente. Jego zaangażowanie w Inter miało także aspekt biznesowy, dążąc do komercjalizacji klubu.

Ernesto Torrusio (1928-1929)
Sukcesy: Brak większych sukcesów.
Jego kadencja trwała zaledwie jeden rok. Był znany z próby wprowadzenia nowych strategii zarządzania klubem.

Oreste Simonotti (1929-1931)
Sukcesy: 1 Scudetto (1930).
Jego kadencja zakończyła się zdobyciem trzeciego mistrzostwa Włoch dla Interu. Simonotti był postacią, która zdołała przeprowadzić klub przez trudny okres polityczny.

Ferdinando Pozzani (1931-1942)
Sukcesy: 2 Scudetti (1938, 1940) i 1 Coppa Italia (1939).
Inter zmienił nazwę na Ambrosiana-Inter pod presją faszystowskiego reżimu. Pozzani musiał nawigować klub przez lata politycznych napięć i zmieniających się przepisów.

Carlo Masseroni (1942-1955)
Sukcesy: 2 Scudetti (1953, 1954).
Jego kadencja przypadła na okres II wojny światowej oraz powojennej odbudowy klubu. Masseroni był kluczowy w rekonstrukcji klubu po wojnie.

Angelo Moratti (1955-1968)
Sukcesy: 3 Scudetti (1963, 1965, 1966), 2 Puchary Europy (1964, 1965), 2 Puchary Interkontynentalne (1964, 1965).
Za jego rządów Inter przeżył złotą erę "Grande Inter" prowadzoną przez Helenio Herrerę. Moratti zainwestował znaczne środki w klub, przyciągając najlepszych piłkarzy tamtych czasów.

Ivanoe Fraizzoli (1968-1984)
Sukcesy: 2 Scudetti (1971, 1980) i 2 Coppa Italia (1978, 1982).
Był prezydentem, który kontynuował sukcesy klubu, wprowadzając go w nową erę. Fraizzoli był znany ze swojego zaangażowania w rozwój infrastruktury klubu.

Ernesto Pellegrini (1984-1995)
Sukcesy: 1 Scudetto (1989), 1 Supercoppa Italiana (1989), 2 Puchary UEFA (1991, 1994).
Pod jego rządami Inter zdobył "Scudetto dei record" w sezonie 1988-1989. Pellegrini był znany ze swojego wizjonerskiego podejścia do zarządzania klubem.

Massimo Moratti (1995-2004)
Sukcesy: 1 Puchar UEFA (1998).
Syn Angelo Morattiego, wprowadził klub do nowych sukcesów i epoki transferów gwiazd. Massimo kontynuował tradycję rodzinną, inwestując w topowych piłkarzy i trenerów.

Giacinto Facchetti (2004-2006)
Sukcesy: 1 Scudetto (2006), 2 Coppa Italia (2005, 2006), 2 Supercoppa Italiana (2005, 2006).
Były legendarny zawodnik Interu, zmarł w trakcie pełnienia funkcji prezydenta. Facchetti był niezwykle szanowaną postacią, zarówno na boisku, jak i poza nim.

Massimo Moratti (2006-2013)
Sukcesy: 4 Scudetti (2007, 2008, 2009, 2010), 1 Liga Mistrzów (2010), 1 Klubowe Mistrzostwa Świata (2010), 2 Coppa Italia (2010, 2011), 2 Supercoppa Italiana (2006, 2008).
Powrócił do prezydentury, prowadząc Inter do historycznego sukcesu w 2010 roku - zdobycia potrójnej korony. Massimo był kluczowy w przyciągnięciu takich talentów jak José Mourinho, którzy pomogli osiągnąć te sukcesy.

Erick Thohir (2013-2018)
Sukcesy: Brak większych sukcesów.
Pierwszy nie-Włoch na stanowisku prezydenta Interu, wprowadził klub na nową ścieżkę komercjalizacji i globalizacji. Thohir skupił się na zwiększeniu globalnego zasięgu i finansowej stabilności klubu.

Steven Zhang (2018-2024)
Sukcesy: 2 Scudetti (2021, 2022), 2 Coppa Italia (2022, 2023), 3 Supercoppa Italiana (2021, 2022, 2023).
Stał się najmłodszym prezydentem w historii Interu i pierwszym chińskim prezydentem klubu. Pod jego przewodnictwem Inter zdobył swoje 19. Scudetto w 2021 roku, kończąc 11-letnią przerwę od tytułu mistrzowskiego. Zhang skupił się również na modernizacji i przyszłościowych inwestycjach klubu.

Źródło: intermediolan.com

Polecane newsy

Komentarze: 0


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich