Benfica najlepsza na świecie, Inter wśród włoskich liderów szkolenia młodzieży
Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych (CIES) opublikowało najnowszy ranking najlepszych sektorów młodzieżowych na świecie – na szczycie zestawienia ponownie znalazła się Benfica. Wśród włoskich klubów najwyżej sklasyfikowane zostały Juventus i Inter, które reprezentują Italię w tym prestiżowym gronie.
Uwzględniając wskaźnik szkolenia, czyli liczbę piłkarzy wychowanych w danym klubie, poziom drużyn, w których występowali w ostatnim roku, oraz liczbę minut rozegranych w oficjalnych spotkaniach w tym okresie, CIES przygotował tegoroczną listę stu klubów z najlepszymi akademiami piłkarskimi na świecie. Na pierwszym miejscu ponownie uplasowała się Benfica, która – według raportu – wypromowała aż 93 aktywnych zawodników grających obecnie w 49 analizowanych ligach na całym świecie. Podium uzupełniły kolejno Barcelona oraz River Plate. Warto zauważyć, że żadna włoska drużyna nie znalazła się w czołowej dziesiątce, a pierwszego przedstawiciela Serie A odnajdujemy dopiero na 87. pozycji.
To właśnie na 87. miejscu sklasyfikowano Juventus, który uzyskał ocenę 35 za wychowanie 32 piłkarzy występujących przez 2 483 minuty w 49 analizowanych ligach. Tuż za nim, na 88. pozycji, znalazł się Inter, który – podobnie jak rywale z Turynu – otrzymał 35 punktów, mając 29 zawodników z łącznym dorobkiem 2 710 minut rozegranych. W setce najlepszych akademii znalazła się jeszcze Atalanta, sklasyfikowana na 93. miejscu dzięki 25 wychowankom, którzy rozegrali łącznie 2 885 minut.
- To kolejny dowód na to, jak silna jest konkurencja w sektorze młodzieżowym w Europie i na świecie. Włoskie kluby muszą jeszcze popracować, by wrócić do światowej czołówki pod względem szkolenia młodych piłkarzy.
Źródło: fcinternews.it
Reklama