Inter dwunasty w Europie pod względem przychodów z Ligi Mistrzów

2 czerwca 2026 | 18:28 Redaktor: NerioCorsi Kategoria:Ogólna3 min. czytania

Inter na 12. miejscu w Europie pod względem przychodów z Ligi Mistrzów w ostatnich 25 latach. Nerazzurri zarobili na udziale w tych rozgrywkach łącznie 850 milionów euro, podczas gdy na czele zestawienia znajduje się Real Madryt z wynikiem 1,55 miliarda euro.

Od 37 do ponad 145 milionów euro w ciągu 25 lat – tak zmieniały się premie wypłacane zwycięzcom Ligi Mistrzów, jeśli porównać sezon 2001/02 z prognozowaną edycją 2025/26. Z analizy przygotowanej przez Calcio e Finanza wynika, że w rozgrywkach 2001/02 UEFA rozdzieliła między 32 uczestniczące kluby 519 milionów euro, a w sezonie 2003/04 kwota ta spadła do 407 milionów, co było minimum w badanym okresie.

Stopniowo jednak suma pieniędzy rosła, aż do niemal 2,5 miliarda euro wypłacanych klubom w każdej z dwóch ostatnich edycji. Na ten wzrost wyraźnie wpłynęła również ewolucja formatu rozgrywek, która zwiększyła zarówno liczbę meczów, jak i wartość praw telewizyjnych oraz premii.

W całym analizowanym okresie UEFA wypłaciła klubom za udział w Lidze Mistrzów łącznie 29,5 miliarda euro, co daje średnio blisko 1,2 miliarda na jedną edycję. Na szczycie rankingu przychodów znajduje się Real Madryt z 1,55 miliarda euro, a na drugim miejscu Bayern Monachium z niemal 1,5 miliarda. Podium uzupełnia Barcelona z wynikiem 1,38 miliarda euro.

Tuż za nimi plasują się Paris Saint-Germain z 1,28 miliarda euro oraz Manchester City, który z 1,17 miliarda zamyka pierwszą piątkę. Granicę miliarda euro przekroczyły również Juventus (jako jedyny włoski klub w tym gronie), Chelsea i Liverpool.

Wśród włoskich drużyn najwyżej notowany jest Inter, który zajmuje 12. miejsce z łącznymi przychodami w wysokości 850 milionów euro i średnią 47,2 miliona na jedną edycję. Milan jest 16. z 580 milionami (średnio 38,7 miliona na udział), a w pierwszej dwudziestce mieści się także Napoli, które zarobiło 480 milionów euro przy imponującej średniej 53,4 miliona na sezon w Lidze Mistrzów.

Jeśli spojrzeć na poszczególne sezony, edycja 2024/25 była dla włoskiej piłki najlepsza w historii pod względem finansowym. Finał osiągnięty przez Inter, połączony z udziałem pięciu przedstawicieli Serie A oraz pierwszą edycją z rekordowo wysokimi premiami, przyniósł włoskim klubom łącznie 366,7 miliona euro.

To wynik, który pozwolił pobić poprzedni rekord w wysokości 321 milionów euro z sezonu 2022/23. W tamtej edycji również Inter dotarł do finału, a Milan zameldował się w półfinale, co także wyraźnie podbiło wpływy włoskich drużyn z Ligi Mistrzów.

Źródło: fcinternews.it

Kompaktowy nóż składany 4932492661 - kupisz na mspot.pl

Polecane newsy

Komentarze: 0


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich