Walka o miejsce w ''11''. Kto lepszy a kto gorszy?

6 października 2007 | 15:32 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Publicystyka

Po rozegraniu pierwszych kolejek Serie A w składzie Nerazzurrich widać było wiele rotacji w składzie. Roberto Mancini szuka różnych rozwiązań taktycznych, a póki co wszyscy piłkarze Interu spisują się bardzo dobrze, przez co 45- letni Włoch ma duży ból głowy przy wybieraniu pierwszej jedenastki. W tym artykule spróbuję porównać formę piłkarzy na poszczególnych pozycjach, choć i dla mnie nie jest to łatwe:-)

Bramkarz: W formacji Bramki Mancio ma do dyspozycji czwórkę bramkarzy: Trzech Włochów: Enrico Alfonso, Paolo Orlandoni i Francesco Toldo oraz Brazylijczyka Julio Cesara. I to właśnie wychowanek Grajau Country Club ma największe szansę na grę. Julio Cesar gra dobrze nie tylko rękami, lecz także korzysta dobrze z nóg a karne wykonuje tak dobrze jak je broni.
Za drugiego bramkarza uważa się doświadczonego, bo aż 35- letniego goalkeppera Francesco Toldo. Na początku sezonu 2007/2008 wydawało się, że będzie toczył z Julio wyrównaną walkę, jednak Cesar mimo wpadki w pierwszym spotkaniu sezonu z Udinese (czerwona kartka) jest absolutnym nr 1. Toldo to bramkarz, który bardzo dobrze broni strzały z bliskich odległości.
Między Enrico Alfonso,a Paolo Orlandonim powinna toczyć się walka o miano tego trzeciego. Większe szanse daję Orlandoniemu, który w przeciwieństwie to Alfonso został powołany do Champions League. Alfonso ostatnio często grywał w Primaverze.

Prawa obrona: Na prawej flance obrony króluje reprezentant Brazylii, Maicon. Często włącza się w akcje ofensywne zespołu, nie zapominając jednak o obronie. Piłkarz jest bardzo dobrze zbudowany, znany jest z znakomitego dryblingu jak i ciekawych dograń.
Za drugiego prawego obrońcę bierze się najczęściej Nicolasa Burdisso, który może grać także na środku bloku defensywnego.
W razie absencji któregoś z tych piłkarzy Roberto Mancini wystawia na tej pozycji Christiana Chivu lub kapitana zespołu Javiera Zanettiego.

Środek obrony: Obecna forma środka bloku obrony pozostawia sporo do życzenia. Liderem po wyleczeniu kontuzji powinien być Marco Materazzi. Popularny Matrix którego specjalnością są wślizgi potrafi świetnie wykonać rzut wolny jaki i rzut karny to Mistrz Świata z 2006 roku. Jest bardzo dobrze wyszkolony technicznie.
Kto będzie partnerem Marco? Rozgrywka będzie toczyć między Ivanem Cordoba i Walterem Samuelem. Większe szansę gry daję Kolumbijczykowi, słynącemu z bardzo czystych wślizgów. Jest mocny psychicznie, silny i potrafi skoczyć bardzo wysoko mimo iż jest niskiego wzrostu.
Czwartym środkowym obrońcą jest młodziutki rodak Cordoby, Nelson Rivas, jednak wątpliwe jest, że Mancini da szansę gry temu zawodnikowi, bo w kryzysowych sytuacjach Mancio wystawi Christiana Chivu lub Nicolasa Burdisso.

Lewa obrona: Tutaj sytuacja jest bardzo ciekawa. Zarówno Chivu jak i Maxwell nie schodzą poniżej określonego poziomu. Obydwaj piłkarze są znakomicie przygotowani fizycznie. Chivu potrafi dobrze uderzyć z dystansu, Maxwell z kolei lepiej dośrodkowuje. Większe szansę daję Brazylijczykowi, któremu bardzo ufa Roberto Mancini.

Prawa pomoc: W tej chwili, z powodu przesunięcia do środka pola Luisa Figo jedynym typowym prawoskrzydłowym jest Javier Zanetti, choć na tej pozycji oprócz Luisa może zagrać z konieczności Cesar. Popularny El Traktor to już historia Nerazzurrich. Argentyńczyk broni barw zespołu z Mediolanu od 1995 roku. Mimo zaawansowanego wieku wciąż w bardzo dobrej formie.

Defensywny pomocnik: W tej pozycji Roberto Mancini ma także bardzo duży kłopot bogactwa, bo zarówno Patrick Vieira, Esteban Cambiasso i Olivier Dacourt to wielcy fachowcy. Vieira słynie z bardzo dobrej gry ciałem, Cambiasso to zawodnik zdobywający dużą ilość goli, a Dacourt wnosi do zespołu wielkie doświadczenie. Patrick jest kontuzjowany, dlatego w tej chwili nr 1 jest Cambiasso, jednak cała trójka ma szansę na grę.

Ofensywny pomocnik: Roberto Mancini od dawna chciał pozyskać gwiazdę światowego formatu na tej pozycji (mówiło się o Deco, Lampardzie) jednak pozyskano obiecującego Portugalczyka Pele oraz Luisa Jimeneza (ostatnio Lazio). Żaden z nich nie ma jednak większych szans na grę w wyjściowym składzie, bo tu króluje przesunięty z prawego skrzydła Luis Figo. Portugalczyk to wciąż gwiazda światowego formatu. Pele to reprezentant Portugalii do lat 20. Sam określa siebie jako piłkarza, który jest obdarzony niezłą techniką. Jimenez miał być dużym wzmocnieniem, jednak jego gra nie przekonuje.

Lewa pomoc: Tutaj Roberto ma spore pole manewru. Jednak z trójki Dejan Stanković, Aparecido Cesar i Santiago Solari trudno określić kto jest najlepszy. Ostatnio najwięcej szans gry miał Cesar i spisywał się bez zarzutu. Stanković miał dobry start, jednak później przyszedł kryzys formy. Solari to pomocnik za którym nie przepada Mancini. Wielu kibiców krytykuje trenera właśnie za brak w jedenastce właśnie Argentyńczyka.

Atak: Największy problem jest w tej formacji. Ibrahimovic udowadnia swój geniusz, Crespo także strzela sporo bramek, Cruz zdobył pierwszą bramkę w sezonie w meczu z Roma, Suazo zachwyca wspaniałą szybkością, a Adriano wydaje się wracać do wielkiej formy. W tej chwili jednak to pierwsza dwójka jest w najlepszej formie.

Źródło: InterMediolan.com

Komentarze: 0


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich