Catenaccio podbija Europe

6 lipca 2007 | 20:14 Redaktor: Paweł Świnarski Kategoria:Publicystyka

"Nowy" styl podbija Europę ,styl ten już kilkadziesiąt lat temu nazwany został Catenaccio inaczej włoska filozofia defensywnego futbolu. Niektórzy twierdzą ,że jest to zapomniana sztuka jednak teraz ponownie możemy ją oglądać. Najlepszym tego przykładem jest obecna edycja Ligi Mistrzów –Derby Mediolanu w półfinale to popis uważnej i skutecznej gry obronnej stąd też wynik 0-0 ,podobnie w drugim spotkaniu gdzie Juventus Turyn uważnie grając z tyłu wywiózł z Madrytu korzystny przed rewanżem rezultat.

Negatywny aspekt
Wraz ze słabymi wynikami włoskich klubów w europejskich pucharach w ostatnich latach, wielu ekspertów jak np. były trener AC Milan Arrigo Sacchi domagał się nowego pozytywnego podejścia do tych rozgrywek. Zamiast nowej rewolucji we włoskiej piłce zobaczyliśmy drastyczny powrót do starych korzeni: Hector Cuper zmusił Inter Mediolan do gry brzydkiej dla oka gry w piłkę jaką widzieliśmy ostatnio w czarno białej telewizji. Również Milan długo uważany za drużynę grającą ofensywnie, stał się drużyna coraz mniej śmiałą w czasie dalszych faz Ligi Mistrzów.

”Śmierć Futbolu”
Włoscy kibice są zachwyceni odrodzeniem i sukcesami swoich zespołów jednak fani z innych rejonów nie emanują już takim entuzjazmem. ”Jeśli wszystkie zespoły grały by tak jak Włosi futbol by umarł” powiedział zawiedziony i rozczarowany szkoleniowiec Valencii Rafael Benitez po wyeliminowaniu przez Inter swojej drużyny. Mało tego dodał ”Stadiony będą puste ponieważ nikt nie będzie chciał płacić by oglądać takie coś-Włosi to mordercy futbolu”

Orientacyjne wyniki.
Być może Trochę archaiczne ale w szczepowej wojnie jaką jest Serie A wygrywanie meczy i tytułów zawsze było ważniejsze niż ładna gra. W przeciwieństwie do Anglii i Hiszpanii włoscy fani, "tifosi" nie wymagają bez przerwy atrakcyjnego futbolu - oni troszczą się więcej o skutki i wynik meczu. Zwycięstwo jest koniecznością - przedstawienie i styl gry jest tylko okazjonalnym dodatkiem.

Absolutna pewność
Być może wytłumaczeniem tego może być spojrzenie na włoski tryb życia. Stale rozwinięta włoska pasja dla stylu, mody, jedzenia i wszystkich spraw należących do dobrego smaku zlewa się z regularnymi atakami politycznej niepewności, by utworzyć środowisko, gdzie wszystko jest w stałym stanie spoczynku. Trudno się wtedy dziwić ,że tifosi domagają się absolutnej pewności od ich punktu wyboru. Catenaccio może nie jest ładne do oglądania ale jest prawie pewne osiągania dobrych rezultatów.

Dobre podejście
Ten nacisk na osiągnięciu właściwego wyniku za wszelką cenę doprowadza nas z powrotem do Juventusu i drużyn z Mediolanu. Podczas gdy wszystko było mówione o ofensywnej grze pokazanej podczas fazy grupowej przez wiele drużyn, drużyny z Serie A zaznaczają, że tylko nieprawdopodobnie bogaty Real Madryt był w stanie wygrać liczne trofea w ostatnich latach. Pozostałe drużyny które próbowały zagrać podobnie jak Real Madryt odpadły już z tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Popatrzmy na Barcelonę, Arsenal. Manchester nawet na Bayern Monachium: ich bardzo ofensywna gra była przyczyną tego, że ich ogromne zaangażowanie w grze ofensywnej zawiodło dramatycznie w Lidze Mistrzów.

Oszałamiające efekty
Dla kontrastu ,Catenaccio nie jest może przyjemne dla oka jednak jest szalenie efektywne. Przekonali się o tym podopieczni Beniteza którzy mimo ,że grali wspaniały radosny futbol musieli uznać wyższość twardej i zdyscyplinowanej defensywy. Jeśli dalej atak będzie przegrywał z obroną już wkrótce Catenaccio może na stałe powrócić do łask.

Źródło: InterMediolan.com

Komentarze: 0


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich