Prezydent FIGC: Istnieje wiele hipotez

26 marca 2020 | 17:19 Redaktor: Aneta Dorotkiewicz Kategoria:Ogólna

Gabriele Gravina, prezes FIGC, w wywiadzie dla Sky Sport podsumował sytuację w Serie A, wynikającą z panującej pandemii koronawirusa. W rozmowie zwrócił uwagę na ewentualne zmiany dotyczące obecnego i przyszłego sezonu, straty finansowe, czy też wyjazd wielu piłkarzy z Włoch.

Zakończenie sezonu i rozwiązania:

- Wszyscy bylibyśmy szczęśliwi mogąc określić mistrzostwo na boisku. Podjęliśmy już pierwsze kroki. FIFA pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby ułatwić pracę chociażby względem umów, które wygasają z końcem czerwca. Czekamy na informację od FIFA i UEFA, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie. Dla nas idealnym rozwiązaniem byłoby przekroczenie granicy 30 czerwca, oczywiście wznawiając sezon od maja. Musimy jednak przestrzegać regulaminów i nakazów rządowych.

- Jeśli nie będziemy mogli kontynuować sezonu, dokonamy pewnych refleksji. Będziemy chcieli zachować wartości zawodów sportowych, które odbyły się na boiskach. Oczywiście na razie wszystko analizujemy hipotetycznie. Wciąż pozostaję optymistą.

- Wszystko zostanie omówione na radzie federalnej. Bierzemy pod uwagę, że te mistrzostwa mogą zostać zakończone? Skończysz je w sezonie 2020/2021? Myślę, że nie. W 2021 roku będą Mistrzostwa Europy, czyli kolejna bariera. Szybko podejmiemy decyzję. Włoski futbol żyje nie tylko dla Scudetto, ale są również niższe ligi, czy amatorskie. Musimy przydzielić miejsca, tak samo w Lidze Mistrzów i Lidze Europy, ustalić awanse i spadki oraz składy na sezon 2020/2021.

Innowacje:

- Musimy dążyć do rozwoju. Nie chcemy pieniędzy, ale usprawnienia zasad, które dziś działają jako ograniczenia świata sportu. Potrzebujemy nowoczesnych regulaminów. Można też pomyśleć o utworzeniu funduszu ochrony piłki nożnej.

Straty:

- Liczby w obiegu są wysokie. Myślę, że często nie do pojęcia. Piłka nożna znalazła się w niecodziennej sytuacji. Nie zapominajmy, że prezydenci to przedsiębiorcy, którzy doświadczają swoich krytycznych momentów. Wszyscy razem musimy znaleźć wyjście z tej sytuacji. Wszyscy powinniśmy okazać gest odpowiedzialności i ludzkiego podejścia.

Powiększenie ligi do 22 zespołów:

- Istnieje wiele hipotez. Nie jest łatwo modyfikować formaty. Myślę więc, że sytuacja może być trudna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że kolejny sezon rozpocznie się z opóźnieniem i jednocześnie obowiązkiem zakończenia w maju, bo przecież będzie Euro. Taka hipoteza wydaje się w tym przypadku nieunikniona.

Piłkarze z dala od Włoch:

- Pozwoliłem klubom decydować o miejscu przebywania piłkarzy. Nawet zawodnicy mają swoje rodziny, nie możemy o tym zapominać. Szanuję to i wiem, że mówimy o profesjonalistach.

Źródło: Sky Sport

Polecane newsy

Komentarze: 2

Niko

Niko 27 marca 2020 | 13:22   

"Pomniejszenie ligi do 22 zespołów" hmm pomniejszenie z 20 do 22? :)

Darkos

Darkos 27 marca 2020 | 19:42   

Bo to pomniejszenie zwrotne ;)


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich