Stadio Giuseppe Meazza

Kraj: Włochy
Miasto: Mediolan
Liczba miejsc: 80 018
Liga: Serie A
Kluby: Inter Mediolan i AC Milan

Wkrótce

Informacje

Prace nad budową stadionu AC Milan trwały od 15 sierpnia 1925 I trwały 13 miesięcy. 35-tysięczny obiekt kosztował Piero Pirelliego, ówczesnego prezydenta Milanu, 5 milionów lirów. Nazwa Stadio San Siro została nadana na cześć patrona pobliskiej parafii. Inauguracja stadionu odbyła się 19 września 1926, a Milan w towarzyskim meczu derbowym przegrał 3:6 z Interem.

Wówczas Nerazzurri podejmowali przeciwników na boisku przy via Galdoni, później nazwanym imieniem legendarnego pomocnika, Virgilio Fossatiego. Po zmianie nazwy Interu na Ambrosiana, klub występował na historycznej Arenie Civica. Koniec II wojny światowej zbiegło się z kolejną przeprowadzką zespołu, tym razem na Stadio Comunale San Siro. Odtąd AC Milan i Internazionale miały wspólny obiekt, należący do miasta.

Dziesięć lat później przeprowadzono drugą przebudowę (pierwsza miała miejsce w 1938 roku), a liczba miejsc na trybunach zwiększyła się do 85 tysięcy. Kiedy w roku 1980 San Siro otrzymało nazwisko zmarłego rok wcześniej Giuseppe Meazzy, stadion po kolejnych remontach posiadał oświetlenie i tablicę świetlną. Gdy w 1986 roku na organizatora Mondiale '90 wybrano Włochy, w Mediolanie rozpoczęto generalną przebudowę obiektu. Zlikwidowano miejsca siedzące, dobudowano trzeci krąg trybun, a wszystkie siedzenia ponumerowano. Nad trybunami powstał dach, pod którym zamieszczono dwa ekrany telewizyjne. Także wprowadzenie klimatyzacji, podgrzewanej murawy i muzeum obu klubów sprawiło, że w Mediolanie powstał najnowocześniejszy stadion świata. Gotowy był do rozgrywania na nim drugich już w swojej historii Mistrzostw Świata. Mimo upływu 14 lat, Giuseppe Meazza San Siro wciąż zachwyca fanów z całego świata, a obywatele Mediolanu nazywają go "piłkarską La Scalą".

Stadion Giuseppe Meazza
Via Piccolomini 5 , 20151 Milan
Tel +39 02 48707123

Inauguracja: 19 września 1926
Pierwszy mecz: AC Milan- Inter 3-6
Przebudowy: 1939, 1955, 1990
Poziom 1: 28,107 miejsc siedzących
Poziom 2: 32,366 miejsc siedzących
Poziom 3: 19,545 miejsc siedzących
Loża honorowa: 304 miejsc siedzących
Skybox: 300 miejsc siedzących
Miejsca dla dziennikarzy: 223 miejsc siedzących
Miejsca dla niepełnosprawnych: 244 (+ 188 miejsc dla os. towarzyszących)
Wymiary boiska: 105x68 m
Oświetlenie: 3600 lux
Adres: Via Piccolomini 5, 20151
Parkingi: podziemny parking dla piłkarzy i sędziów
Murawa: podgrzewana
Tablice elektroniczne: 2 szt.
Zobacz mapę wejść na stadion

mapa stadionu

Jak się dostać na stadion?

Z lotniska
Z lotniska Linate, należy wsiąść w autobus nr 73 do San Babila, a następnie przesiąść się do metra na linię 1 (w kierunku Rho-Fiero). Następnie należy wysiąść na stacji Lotto.

Z lotniska Malpensa należy wsiąść w szybki pociąg na stację Cadorna, a następnie linią 1 metra kierować się na Rho-Fiera i wysiąść na stacji Lotto.

Trzecie lotnisko Orio al Serio położone jest 5 km od Bergamo a 45 km od samego Mediolanu. Dostać się do Mediolanu z tego lotniska można przy użyciu busa jadącego bezpośrednio do Mediolanu na dworzec główny (Stazione Centrale, bilet kosztuje ok 9 euro w 1 stronę) lub też pojechać autobusem miejskim do pobliskiego Bergamo (ok 1,3 euro) a następnie pociągiem do Mediolanu (ok 4,5 euro). Ze Stazione Centrale należy wsiąść do metra lini 2 (kierunek Abbiategrasso), przesiąść się na stacji Cadorna w linię 1 w kierunku Rho-Fiera a następnie wysiąść na stacji Lotto.

Z dworca głównego w Mediolanie (Stazione Centrale)
Należy wsiąść do metra lini 2 (kierunek Abbiategrasso), przesiąść się na stacji Cadorna w linię 1 w kierunku Rho-Fiera a następnie wysiąść na stacji Lotto. Istnieje również możliwość dojazdu tramwajem.

Orientacyjne czasy dojazdu:
- Z głównego dworca (Stazione Centrale): 25 minut
- Z lotniska linate: 30 minut
- Z lotniska Malpensa: 50 minut

Zwiedzanie stadionu i muzeum:
Muzeum na stadionie mieści się przy wejściu 14 (Gate 14). Tam po zakupie biletu można w cenie 12,5 euro zwiedzić muzeum należące do Interu i AC Milan, a następnie zwiedzić z przewodnikiem stadion, zobaczyć trybuny, loże vipów a czasem nawet szatnie Interu oraz Milanu. Muzeum otwarte jest od 10 do 17 za wyjątkiem dni, w których odbywają się na stadionie mecze, którejś z drużyn.

INTERstore:
Tuż obok muzeum znajduje się klubowy sklep Interu i Milanu z oficjalnymi koszulkami i innymi gadżetami mediolańskich klubów


zoom

Reklama