Wiceprezes UEFA: Będziemy analizować kalendarz

3 kwietnia 2020 | 10:36 Redaktor: Aneta Dorotkiewicz Kategoria:Ogólna

Kibice z całego świata ubolewają nad wstrzymaniem rozgrywek piłkarskich. Każdy ma nadzieję, że zostaną one jeszcze wznowione i to prędzej, niż później. W wywiadzie z La Gazzetta dello Sport, wiceprezes UEFA - Michele Uva, spróbował przedstawić możliwe scenariusze.

Jaki jest cel UEFA?

- UEFA składa się z 55 federacji i musi brać pod uwagę wszystkie możliwości z punktu widzenia sportu, zdrowia i w odniesieniu do wpływu, jaki ma pandemia koronawirusa. By się wzajemnie zrozimieć musimy wiedzieć, że sytuacja we Włoszech, czy Hiszpanii różni się od sytuacji w Szwajcarii lub Szwecji i Norwegii. Podejścia do problemów są różne.

Czy możesz wyjaśnić, jakie są wytyczne UEFA?

- Przede wszystkim chcemy pomóc federacjom, ligom i klubom we wznowieniu i zakończeniu mistrzostw poprzez dostosowanie kalendarza rund europejskich pucharów.

A co z hipotezą, by najpierw zakończyć mistrzostwa, a puchary grać latem?

- W tej chwili nie jest to nasza pierwsza opcja.

Czy mistrzostwa powinny być wznowione w tym samym czasie?

- Niekoniecznie, ponieważ niektóre z nich, takie jak Serie A, wymagają więcej gier, niż inne.

Jeśli mistrzostwa nie zostaną wznowione, co może stać się z drużynami zaangażowanymi w pucharach?

- To zależy... Jeśli mistrzostwa nie są rozgrywane na podstawie dekretu rządowego, trzeba się do niego stosować. Jeśli jednak klub ma możliwość trenowania i grania, ale mistrzostwa pozostają wstrzymane, zespół może brać udział w pucharach.

Znasz włoską rzeczywistość. Wiele klubów uważa, że 30 czerwca sezon powinien się zakończyć...

- 30 czerwca to termin zakończenia sezonu sportowego, zamknięcia budżetów i zobowiązań umownych piłkarzy. By przedłużyć termin zamknięcia sprawozdania finansowego, potrzebny będzie specjalny dekret prawny. W przypadku umów i płac dla zawodników niezbędne będzie wsparcie FIFA.

Gdyby finały pucharów rozegrano w sierpniu, czy istnieje możliwość pominięcia wakacji i urlopów piłkarzy?

- Mogą wystąpić różne przesunięcia. Będziemy analizować kalendarz. Nie możemy w tym wszystkim pominąć rozgrywek reprezentacyjnych.

Co się stanie z licencjami UEFA i finansowym fair play?

- Dla wszystkich federacji nastąpi ostateczna i zgodna data przedstawienia listy uczestników europejskich pucharów. FFP spowodował, że system stracił 1,7 miliardów, a zysk w wysokości 141 milionów został anulowany. Konieczne było uwzględnienie problemów wywołanych koronawirusem, a zatem przejściowe dostosowanie zasad, w tym nieuwzględnianie budżetu na sezon 2020/2021. Saldo bilansu i spłata zaległych długów pozostają bez zmian.

Źródło: fcinternews.it

Polecane newsy

Komentarze: 1

Hagaen

Hagaen 3 kwietnia 2020 | 13:07   

Żeby przypadkiem kalendarz nie przeanalizował Was...


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich