30 Carrizo; 33 D'Ambrosio, 6 Andreolli, 5 Juan Jesus, 22 Dodò (20 Obi '90); 18 Medel, 17 Kuzmanović; 91 Shaqiri (97 Bonazzoli), 10 Kovacić, 11 Podolski; 9 Icardi (28 Puskas '90)

1 Handanović, 46 Berni, 8 Palacio, 13 Guarin, 14 Campagnaro, 15 Vidić, 44 Krhin, 54 Donkor, 88 Hernanes

33 Romero; 28 Gastaldello, 5 Romagnoli, 86 Cacciatore (26 Silvestre '45), 32 Marchionni; 21 Soriano (6 Duncan '46), 10 Krsticić, 22 Rizzo (29 De Silvestri '68); 77 Wszołek; 27 Djordjevic, 9 Okaka

12 Viviano, 96 Massolo, 8 Correa, 14 Obiang, 17 Palombo, 18 Bergessio, 23 Eder, 44 Fornasier, 95 Ivan

Żółte: Andreolli, Podolski, Shaqiri - Wszołek, Romangoli, Gastaldello, Czerwone: Krsticić, Wszołek

Inter Mediolan pokonał Sampdorię Genoa 2 - 0 i zapewnił sobie grę w ćwierćfinale Coppa Italia. Bramki na wagę awansu zdobyli dziś Xherdan Shaqiri i Mauro Icardi.

Na Sampdorię spadły dziś niemal wszystkie piłkarskie plagi. Dwie czerwone kartki, sprokurowany rzut karny i dwie zmiany spowodowane kontuzjami. Brakowało jeszcze chyba tylko bramki samobójczej. Pomimo tak sprzyjających okoliczności, Inter długo nie potrafił wykorzystać niepodważalnej przewagi marnując przy tym sporo dogodnych okazji. Jednak po kolei.

Roberto Mancini zapewniał, że traktuje Puchar Włoch bardzo prestiżowo i potwierdził te słowa posyłając do boju bardzo solidną pierwszą jedenastkę. Wrażenie mógł robić szczególnie ofensywny kwartet. Od pierwszych sekund Inter ruszył do ataku ze sporym animuszem. Wysoki pressing Nerazzurrich sprawiał olbrzymie kłopoty przyjezdnym. Jako pierwszy czujność Sergio Romero postanowił sprawdzić Xherdan Shaqiri strzałem z rzutu wolnego. W 12 minucie po błyskawicznej kontrze w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Mauro Icardi. Nenad Krsticić nie namyślając się zbytnio sfaulował rozpędzonego Argentyńczyka i zupełnie zasłużenie obejrzał czerwoną kartkę. Napór Interu narastał. Znowu z wolnego próbował Shaqiri, który obok Kovacicia należał do najlepszych w pierwszej połowie. To właśnie Chorwat w 15 minucie po kolejnym zabójczym kontrataku mógł wpisać się na listę strzelców. Przegrał jednak pojedynek z Romero. Sampdoria w ofensywie praktycznie nie istniała. Osamotniony Okaka nie stanowił większego zagrożenia dla bramki Carrizo. Bijącemu głową w mur Interowi z pomocą postanowił przyjść Paweł Wszołek. Polak dał się ograć Dodo, a następnie faulował Brazylijczyka. Jako, że wszystko działo się w polu karnym to sędzia Tagliavento bez chwili wahania wskazał na wapno. Do piłki podszedł Mauro Icardi, jednak i tym razem górą okazał się jego rodak. Bohater Mistrzostw Świata w Brazylii rozgrywał dziś popisową partię. Tuż przed przerwą jego czujność strzałem głową sprawdził jeszcze Podolski bez powodzenia.

Początek drugiej połowy to kolejne ataki Interu. Z dystansu próbowali Icardi i Shaqiri. W 56 minucie znów skuteczności zabrakło Kovaciciowi. W tej sytuacji brawa należą się Mauro Icardiemu, który najpierw świetnie przytrzymał piłkę, a następnie piętą wyłożył ją Chorwatowi. Wraz z upływem kolejnych minut w grze gospodarzy dało wyczuć się coraz większe zniecierpliwienie. Wręcz przeciwnie Sampdoria, którą coraz śmielej próbowała odgryzać się Interowi. Nareszcie w 71 minucie męczarnie swojego zespołu zakończył Xherdan Shaqiri. Szwajcar wykorzystał fenomenalne zagranie Łukasza Podolskiego i w sytuacji sam na sam nie dał szans Sergio Romero. To pierwszy gol w drugim występie nowego nabytku czarno - niebieskich. Prowadzenie wprowadziło większy spokój w poczynaniach gospodarzy. Sfrustrowani rywale swoją złość wyrażali w coraz ostrzejszej grze. W jej efekcie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Wszołek. Szkoda, bo do tego momentu występujący dziś na prawej obronie Polak prezentował się przynajmniej przyzwoicie. W końcówce padł jeszcze jeden gol dla Interu. Niezrozumienie pomiędzy De Silvestrim, a Romero bezbłędnie wykorzystał Icardi ustalając końcowy rezultat. Napastnik bramkę dedykował oczywiście swojej nowo narodzonej córeczce. Roberto Mancini wpuścił dziś na boisko Federico Bonazzollego i George Puscasa. Dla Rumuna był to oficjalny debiut w pierwszej drużynie.

W ćwierćfinale Inter zmierzy się ze zwycięzcą meczu Napoli - Udinese, który zostanie rozegrany jutro o godz. 21:00.

Dziś wieczorem, o 21:00 na Stadio Giuseppe Meazza, Inter podejmie Sampdorię Genua w meczu 1/8 finału. Zwycięzca tego pojedynku zagra w 1/4 finału z Napoli lub Udinese.

Mecz Interu z Sampdorią to jednocześnie spotkanie dwóch przyjaciół na ławkach trenerskich: Roberto Manciniego i Sinisy Mihajlovića, choć należy zaznaczyć, że Mihajlović ze względu na zawieszenie, mecz obejrzy z trybun. Serb bardzo wiele zawdzięcza Manciniemu, który najpierw sprowadził go do Interu, gdzie mógł zagrać do końca swojej kariery, a następnie mianował asystentem, by w kolejnych latach zacząć pracować samodzielnie na stanowisku pierwszego szkoleniowca w innych klubach takich jak Bologna, Catania, Fiorentina, reprezentacja Serbii czy ostatnio Sampdoria Genua.

Inter w rozgrywkach o Puchar Włoch zagra po raz 66. Do tej pory Nerazzurri wygrali 199 meczów, 82 zremisowali oraz ponieśli 83 porażki w 364 dotychczas rozegranych meczach. Inter w nich zdołał strzelić 606 bramek tracąc 364.

Pierwsze zwycięstwo w Coppa Italia miało miejsce 25 grudnia 1935 roku, kiedy Inter pokonał Brescię 4-0 i miało to miejsce w Mediolanie.

W rozgrywkach Pucharu Włoch, Inter triumfował siedem razy. Ostatni raz miało to miejsce w sezonie 2010-2011, a trenerem był Leonardo. Obecny szkoleniowiec, Roberto Mancini, puchar ten zdobywał z Interem dwukrotnie. Najpierw w sezonie 2004-2004, a następnie w sezonie 2005-2006. W sumie Mancini, nazywany przez niektórych "Mister Coppa Italia" po puchar ten sięgał aż 10 razy, z czego 6 razy jako zawodnik a 4 jako trener Fiorentiny, Lazio i Interu. Po krajowe trofeum sięgał również w Anglii i Turcji.

Ostatnie starcie

Po raz ostatni Inter grał z Sampdorią pod koniec października 2014 roku. Wówczas Nerazzurri wygrali 1-0 po bramce z rzutu karnego (Mauro Icardi), a trenerem był jeszcze Walter Mazzarri.

W sumie Inter grał z Sampdorią 127 razy z czego wygrał 66 razy, 41 razy padł remis a w 20 meczach ze zwycięstwa cieszyła się ekipa z Genui. Bilans bramek 218 do 113 dla Interu. Inter jest niepokonany w 13 ostatnich meczach u siebie przeciwko Sampdorii.

Sytuacja w tabeli Serie A

Sampdoria podobnie jak Genoa, którą niedawno pokonał Inter, znacznie wyprzedza Inter w tabeli Serie A. Podopieczni Mihajlovića zajmują 4. lokatę i mają 7 punktów przewagi nad Nerazzurri. Inter plasuje się na 9. miejscu.

Braki i osłabienia

W Interze zabraknie Ranocchi, Jonathana, Osvaldo, M'Vili i Nagatomo. W zespole rywali nie obejrzymy De Vitisa i Reginiego, a pomimo różnych niesnasek, w kadrze znalazł się Stefano Okaka.

Zawodnicy powiązani z rywalem

Nie tylko Sinisa Mihajlović może pochwalić się przeszłością związaną z Interem. Do takich zawodników należą Alfred Duncan, który jest wypożyczony do Sampdorii z Interu, Angelo Palombo, który w Mediolanie spędził kilka miesięcy, Matias Silvestre czy Emiliano Vivano.

Z drugiej strony jest Mauro Icardi, dla którego mecze z byłą drużyną są szczególnie motywujące i potrafi w takich meczach trafiać do siatki. Czy obejrzymy dziś kołyskę w wykonaniu Mauro dla swojej córki Franciszki?