Piękniejsza strona Interu

9 czerwca 2019 | 12:20 Redaktor: Aneta Dorotkiewicz Kategoria:Publicystyka

Jako redakcyjna reprezentantka płci żeńskiej, zdecydowałam się przybliżyć Wam kobiecą drużynę Interu Mediolan. W poniższym tekście poznacie historię utworzenia Inter Woman.

FIGC i kobiety

Kobieca piłka nożna we Włoskim Związku Piłki Nożnej została wprowadzona w 1987 roku, powołując Serie A, B, C i D. Utworzono także kategorie młodzieżowe i Primaverę.

AFC Azzurre

Zespół powstał 1 września 1982 roku, w Abbiategrasso. Początki były trudne, a zapał do stworzenia nowego projektu powoli opadał. Wszystko to było efektem trudów, z jakimi musiała zmierzyć się szkółka. Przede wszystkim warunki – miejsce treningowe stanowił plac przy firmie OLMA. Oficjalne mecze były rozgrywane w Casorate, gdzie musiały dojeżdżać 15 kilometrów. Tak było do sezonu 1994/1995, bowiem później klub przeniósł się do Corsico, gdzie w Parku Travaglia miał do dyspozycji lepsze obiekty. Rok później AFC był ich oficjalnym najemcą.

Sukces rodzi się w bólu i wymaga czasu. Doskonale o tym wiedziały Azzurre, które bardzo długo pracowały na pierwsze poważne osiągnięcia. Nastąpiło to dopiero w sezonie 2004/2005, kiedy to stały się wizytówką dziewczęcych rozgrywek. Następnie dwukrotnie wygrały regionalne mistrzostwa, co zagwarantowało im grę na terenie Lombardii. W sezonie 2005/2006 juniorki AFC wygrały te zawody. Dzięki temu mogły grać w Primaverze. Zajęły wtedy trzecie miejsce, co nie dało im awansu do fazy krajowej. Za to dobrze spisały się w Como Cup, ponieważ w finale pokonały faworytki – Fiamme Monza. W 2007 roku zagrały w Pucharze Świata w San Marino, gdzie odpadły dopiero w półfinale. Nagrodą za to osiągnięcie było powołanie do reprezentacji regionu.

Fuzja z ASD Femminile Romano

Pod koniec lat 90., w klubie Giorgella of Corsico, ówczesny dyrektor generalny – Bruno Melani, z wielką intuicją i uporem utworzył sektor kobiecej piłki nożnej. W latach 1997-1999 prowadził rekrutację i otworzył kolejne grupy, z początkowym nauczaniem gry w piłkę nożną. W końcu zbudował zespół, który dołączył do grona dwudziestu drużyn grających w Serie D.

W sezonie 1999/2000 Fabio Merlini został powołany na trenera drużyn kobiecych. Dzięki jego doskonałej pracy i współpracy z zawodniczkami, do ASD dołączały coraz lepsze piłkarki trenujące dotychczas w zespołach Serie A.

W 2004 roku klub przeszedł radykalne zmiany w strukturze. Merlini objął funkcję dyrektora sportowego sektora, Leo Gasparotto zajął jego miejsce, a Ricardo Baccarani został powołany na menedżera ośrodka. Te roszady wpłynęły pozytywnie na pracę klubu, do którego sprowadzano i szkolono coraz lepszą młodzież. Pojawiły się pierwsze transfery, między innymi z największymi rywalami. Przychodziły od nich najlepsze zawodniczki, w zamian za kilka młodych, które miały szansę rozwijać się u przeciwników. To sprawiło, że zespół miał wszystko, co trzeba: doświadczenie, jakość i dobre szkolenie. To właśnie było kluczem do sukcesu w sezonie 2004/2005m kiedy Gasparotto poprowadził dziewczyny do playoffów, po czym awansowały do Serie C.

W 2006 roku zarząd Giorgella zrezygnował z prowadzenia klubu. W konsekwencji nastąpił bolesny rozpad sekcji. Zawodniczki zasługiwały jednak na dalszą grę. Wówczas Merlini i jego zastępca – Domenico Lobriglio, po wysłuchaniu pozytywnej opinii Federacji, zdecydowali, że odłączą się od Giorgella of Corsico i utworzą autonomiczny klub kobiecy A.S.D. Femminile Romano. Była to jedyna słuszna decyzja, którą do dzisiaj uważa się za najbardziej poprawną, bowiem utrzymanie tak perspektywicznej sekcji było wręcz koniecznością.

W sezonie 2006/2007 klub działał przy Quinto Romano. Powołano dwie drużyny. Jedna rywalizowała w Serie C, a druga w CSI Lombardii (rozgrywki dla siedmiu drużyn). Pierwsza zajęła w lidze drugie miejsce, a druga zdobyła mistrzostwo i wygrała liczne turnieje. Na koniec sezonu, mimo sukcesów, ponownie pojawiły się problemy, które Merlini i Lobriglio musieli rozwiązać. Należało zmienić siedzibę ASD. Nowe lokum znaleziono przy A.S. Lorenteggio. Rozpoczęto współpracę z Maurizio Malaspiną, Enrico Vastą oraz Giancarlo Naimorem. Trenerzy i technik wprowadzili do zespołu dojrzałość i zjednoczenie. Początek sezonu nie był łatwy, ale z meczu na mecz było coraz lepiej. Ostatecznie ASD zdobył mistrzostwo na dwie kolejki przed końcem sezonu. To był wielki skok jakościowy, który był efektem pracy dziewcząt, trenerów i zarządu.

Wszyscy byli gotowi do gry w Serie B. Niestety wymagało to większych nakładów finansowych. Dlatego Merlini i Lobriglio oddali bezpłatnie zespół, ponieważ wierzyli, że marzenie dziewcząt powinno być kontynuowane.

Transfery do ASD Femminile Inter Milano

Kobieca sekcja Interu została utworzona w 2007 roku. Prezesem była Elena Tagliabue, która postarała się o stabilność finansową i organizację. Początkowo klub zrzeszał nowe zawodniczki oraz te, które grały właśnie w ASD Femminile Romano. Łącznie było ich 65. Szczególnie duży wkład miały właśnie te drugie, bowiem były obyte z rozgrywkami i charakteryzowały się dużym doświadczeniem, które bardzo szybko przekazały nowym koleżankom. Obecnie sekcja skupia niespełna 200 dziewcząt w różnym wieku. Klub przeszedł wszystkie szczeble rozgrywkowe – od Serie C do Serie A II. W 2019 roku, doskonała postawa drużyny dała awans do Serie A.

Ciąg dalszy nastąpi...

Aneta Dorotkiewicz - Twitter

Źródło: różne

Polecane newsy

Komentarze: 6

rafal

rafal 9 czerwca 2019 | 14:15   

SZ.P.Aneto gratulacje wiedzy,oby tak dalej

Maciej Pawul

Maciej Pawul 9 czerwca 2019 | 15:19   

Aneta uczy, bawi, przestrasza. Dobrze przybliżyć sobie Nerazzure, bo w tym sezonie imponowały bardziej od chłopaków, a w przyszłym będzie naprawdę sporo emocji w Serie A.

wróbel1908

wróbel1908 9 czerwca 2019 | 16:48   

Świetny artykuł ale mam jedno pytanie czy ta nazwa ASD femminile Inter Milano nie jest nie aktualna czasem skoro druzyna weszła w struktury Fc Internazionale Milano?

Aneta Dorotkiewicz

Aneta Dorotkiewicz 9 czerwca 2019 | 18:17   

Na fejsie nie jest zmieniona, a na oficjalnej stronie Interu jest jako Femminile Inter. Początkowo jednak nazywała się ASD Femminile Inter Milano ;)

Dzięki Panowie ;) (edycja 2019.06.09 18:17 / Aneta Dorotkiewicz)

Lethal Doze

Lethal Doze 9 czerwca 2019 | 20:57   

o kurła :)

Ronaldo

Ronaldo 29 czerwca 2019 | 14:17   

Nasze laseczki :)


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich