Sport wobec wojny

26 lutego 2022 | 20:13 Redaktor: Sebastian Miakinik Kategoria:Publicystyka3 min. czytania

Z reguły staramy odcinać się od powiązań sportu ze światem polityki. Nie sposób jednak zrobić tego na trwałe i w całości. Wielkie finanse, które są ścisłym elementem zawodowej rywalizacji sportowej są stricte powiązane z polityką. Ona jest najskuteczniejszym instrumentem konstrukcji i prowadzenia biznesu w dzisiejszych czasach. Ta wzajemna sieć zależności jest oczywista, o czym Inter, należący do Suning przekonał się w ostatnich latach, kiedy to widmo i obowiązek reglamentacji kapitałowej naruszył budżetowe zasoby klubu.

Niegdyś udział elementu politycznego w sporcie postrzegano przez pryzmat nie tylko dofinansowań, ale też i koncesjonowania warunków prowadzenia działalności sportowej. Nadawanie obywatelstw, swoboda przemieszczania się to przykłady. Typowemu obserwatorowi piłkarskich spotkań, jakiekolwiek tło polityczne sprowadzało się do wiedzy, że konfrontacja USA z Iranem ma jakiś ładunek podtekstu, że rozstawienie zwaśnionych narodowo drużyn w odległych częściach turniejowej drabinki to nie przypadek, że zajadłość konfrontacji klubu z Katalonii z tym ze stolicy Hiszpanii to wyraz dążeń do autonomii, itp.  Co wytrwalsi miłośnicy historii również w epizodzie zmiany nazwy Interu na Ambrosiana w czasach silnie zabarwionych faszyzmem zauważają niezbędną do ówczesnego funkcjonowania polityczną poprawność. Nim Federacja Rosyjska zaszokowała świat agresywnym atakiem na Ukrainę, rozmawialiśmy w tym kontekście o pandemii. Dziś punkt ciężkości waży znacznie więcej. Wojna zmienia wszystko. 

Nie chcąc nurzać się w typowo geopolitycznych dywagacjach skupmy się na reakcji świata sportu. Ta, jest w skali globalnej rozczarowująca. FIFA i UEFA rozmywają jakość sankcji, które w zasadzie należy nazwać pozoranctwem. Wpisują się te organizacje w nurt pragmatyzmu i zachowawczości względem czegoś, co natychmiastowo powinno zostać napiętnowane. Przeniesienie finału Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga do Paryża i baczne obserwowanie sytuacji wyczerpały znamiona reakcji na gwałt i śmierć. Gazprom w swoich firmowych tweetach w dniu wczorajszym, gdy wiadomość o inwazji już dotarła do naszej świadomości, życzył wszystkim miłego czwartku. Pochwalić można reakcje Schalke 04 czy Manchesteru United. To jednak skala mikro.

Nie chcąc wyliczać gestów, słów i manifestów zwykłych ludzi przejdę do smutnej konstatacji, jaka trapi całą redakcję i nieco odciąga od skupienia się wyłącznie na sporcie. W powietrzu czuć ogromny niedosyt, który z czasem zmieni się w żal. Czy jedyną odpowiedzią świata sportu na największe światowe zło, jakim jest agresja wojenna, będą słowa i gesty? Ściąganie koszulek? Napisy i hasła? Pięciominutowe opóźnienia spotkań czy podświetlanie budowli? Czy to jeszcze komukolwiek daje satysfakcję i poczucie, że reakcja jest proporcjonalna? 

Mając świadomość, że nie żyjemy w epoce antycznej Grecji, gdy na czas igrzysk zawieszano walki i konflikty, nie możemy godzić się na obojętność i bezczynność. Nie jest naiwnym wyznawanie moralności, która choć kosztowna, pozwala rozgraniczać dobro od zła. Sport, szeroko pojęty, był przez wieki niwą szacunku dla zasad. Dziś te, wypiera stan konta, wynikający z biznesowych powiązań, których najłagodniejszą z twarzy jest korupcja. Pozostałe, które ogladamy, to chciwość, interesowność, cyniczność. Pamiętajmy, że w świecie, który tworzymy, żyć będą nasze dzieci.  

 

 

 

 

Źródło: inf.własna

Komentarze: 9

inter00

inter00

26 lutego 2022 | 20:35

Fifa i UEFA nic nie zrobią niestety. Wg mnie mimo tego że to nie wina sportowców to Rosję trzeba odizolować ze wszystkich dziedzin, między innymi ze sportu. Wykluczyć Rosyjskie kluby z Europejskich pucharów czy Mistrzostw Świata. Nie można udawać że nic się nie dzieje i dawać takich kar żeby nikt się nie przyjebał że nic nie zrobili

vlodek2532

vlodek2532

26 lutego 2022 | 22:51

UEFA wypowie umowę Gazpromowi, według mediów to już kwestia czasu. Jak jest na prawdę nikt tego chyba nie wie. (edycja 2022.02.26 22:51 / vlodek2532)

Maciej Pawul

Maciej Pawul

27 lutego 2022 | 02:39

Wypada zacytować obrońców pewnej wyspy i wywalić Rosjan że wszystkich rozgrywek. Bezjajeczna UEFA tego pewnie nie zrobi, ale odpowiednia liczba walkowerów może zmienić narrację.

excubitor

excubitor

27 lutego 2022 | 14:36

Już olimpijskie "wykluczenie" Rosji było farsą. Najłagodniejszą reakcją powinno być wyrzucenie Rosyjskich federacji ze wszystkich międzynarodowych struktur na 5-10 lat i zakaz umów z rosyjskimi firmami, zaczynając od gazpromu. Dużo ludzi straci pieniądze? Oczywiście. Trudno, są rzeczy ważniejsze.

Lord Nord

Lord Nord

27 lutego 2022 | 17:57

Jak powyzej, pseudo kara dla Rosjan za doping i stworzenie furtki w postaci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego to kurew... ze strony MKOL. Zreszta naszprycowanie 15-latki dopingiem pokazalo jakie to skuteczne dzialanie.
FIFA ora UEFA to najwieksze pizd... lub chu... organizacyjne.
Kasa tylko kasa.
Jak pisalem, ze Superliga powinna zostac to bylo ojoj... hejt itd...
Teraz nadal uwazam (ich dzialania sa dowodem), ze nalezy zalozyc nowe stowarzyszenia a FIFA i UEFA niech spierd... prosto do Rosji.
Tam korupcja gwalty brak demjokracji oraz przemoc kwitnie, pasuja tam jak ulal.
Pozdro!!!!

KawaOpole

KawaOpole

27 lutego 2022 | 18:55

https://youtu.be/rMBjd78zWGo


Tyle w temacie ,co zrobią władzę FIFA i UEFA ,,zrobią jest taka presją ze nawet UE i Niemcy zmienili swoje zdanie

KawaOpole

KawaOpole

28 lutego 2022 | 18:41

Official. FIFA and UEFA suspend Russian clubs and national teams from all competitions.

vlodek2532

vlodek2532

1 marca 2022 | 08:46

Piłkarze z Rosji mogą jednostronnie rozwiązać kontrakty, to już prawie pewne. Chcemy kogoś z ligi rosyjskiej? On Krychowiak we trust xD przecież Mediolan to stolica mody

KawaOpole

KawaOpole

1 marca 2022 | 21:14

Krychowiak .....jaja sobie robisz ,nie kibicujesz naszym ?


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich