Inter w świecie muzyki

19 września 2018 | 20:33 Redaktor: Michał Salamucha Kategoria:Publicystyka

Inter, jak sama nazwa wskazuje, jest klubem bardzo znanym i popularnym na całym świecie. Swoje miejsce ma także w środowisku muzycznym. We Włoszech jest spora liczba twórców, którzy nie ukrywają swojego przywiązania do czarno-niebieskich barw. Jedni tworzą całe utwory poświęcone Interowi, inni w swoich wersach zawierają odniesienie do klubu z Mediolanu, a jeszcze inni zapraszają do teledysków znane postaci ze świata Interu. W tym tekście chciałbym przedstawić Wam najpopularniejsze utwory muzyczne w mniejszym lub większym stopniu poświęcone Interowi. W znacznej większości są to włoscy artyści, jednak wspomniany zostanie też pewien polski raper pochodzący z Krakowa. Zapraszam do lektury

Elio

Elio, a właściwie Stefano Roberto Belisari to włoski piosenkarz, a prywatnie wielki fan Interu. To on stworzył znany przez wszystkich "C’e’ solo L’inter". Piosenka ta przez pewien czas była oficjalnym hymnem Interu, a jeden z jej wersów Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato jest często śpiewany na San Siro. Nie jest to jednak jedyna piosenka tego artysty. Elio na początku swojej kariery napisał "Inter ale".

 

Ligabue

Luciano Ligabue to jeden z najbardziej znanych włoskich twórców Rocka. Także i on jest wielkim Interistą. W swoim dorobku artystycznym można się doszukać wielu odniesień, a nawet całych piosenek dotyczących Interu. Jedną z nich jest "Hai un momento Dio?". Autor w tekście zwraca się bezpośrednio do Boga, zadając mu wiele pytań. Jedno z nich dotyczy Interu.

Mam dla ciebie trzy pytania:
Kto przejmie Inter, dokąd mnie zabierzesz, a przede wszystkim dlaczego?

Pytanie autora o to, kto przejmie Inter, odnosi się do ery tuż przed objęciem klubu z Mediolanu przez Massimo Morattiego, kiedy nie było wiadomo kto będzie prezydentem klubu.

 

Kolejnym utworem Ligabue, który dotyczy drużyny Nerazzurich jest "Urlando contro il cielo". Piosenka ta często jest puszczana i śpiewana przez kibiców Interu na stadionie. Tekst piosenki jest pewnego rodzaju upustem wszystkich emocji tkwiących w autorze.

Kibice Interu śpiewający "Urlando contro il cielo" na San Siro

Ostatnim wspomnianym przebojem włoskiego artysty jest "Una vita da mediano". Tytuł jak i kilka wersów tego utworu odnosi się do legendy Interu – Leli Orialego. Cały utwór jest metaforą. Porównuje pracę, jaką wykonuje środkowy pomocnik na boisku, do życia. Ligabue podkreśla, że żeby coś osiągnąć w życiu, należy się wiele napracować i napocić, dokładnie tak, jak środkowy pomocnik na boisku. 

 

Roberto Vecchioni

Następnym artystą jest Roberto Vecchioni. W 1980 roku napisał "Luci a San Siro".  Jest to utwór autobiograficzny, autor opisuje swoją pierwszą miłość, z którą spędzał czas na San Siro. Przez wielu Włochów piosenka ta nie jest jednak uważana za utwór poświęcony Interowi, tylko miłości jego życia.

Światła na San Siro tamtego wieczoru
Co w tym dziwnego
Byliśmy tam wszyscy
Ukrywasz się, a gdy cię znajdę
to cię pokocham

Adriano Celentano

Poruszając temat piosenek z odniesieniami do Interu, warto wspomnieć o Adriano Celentano i jego utworze "Eravamo in centomila". Autor w tekście opisuje pewną kobietę spacerującą po ulicy, którą zatrzymuje i mówi jej, że widział ją ostatnio na derbach Mediolanu. Podkreśla przy tym, że była na sąsiedniej trybunie, Curvie Sud.

 

Max Pezzali

Jednym z najbardziej znanych piosenkarzy będącymi fanami Interu jest bez wątpienia Max Pezzali. W 2007 roku wyszedł jego singiel pod tytułem "Sei fantastica". Autor zwraca się w tekście do pewnej kobiety, jednak jak przyznał sam Max, jest to piosenka zadedykowana Interowi.

Jesteśmy tu
Wiele zwycięstw, pięknych dni
Głupich porażek, trudnych dni
Wiele smutku i euforii
radości i bólu


Fabio Rovazzi

Fabio Rovazzi to jedna z najbarwniejszych i najbardziej popularnych postaci dzisiejszej włoskiej sceny muzyki rozrywkowej. Jak sam przyznał, jest Interistą i w te wakacje pojawił się nawet w Appiano Gentile na treningu drużyny Nerazzuri. W teledysku do jednej z jego piosenek pojawia się sam Javier Zanetti.

Sfera Ebbasta

Zmieniając całkowicie gatunek muzyczny, warto wspomnieć nieco o raperach. Sfera Ebbasta to włoski artysta hip hopowy pochodzący z okolic Mediolanu. Trudno stwierdzić, czy jest on Interistą, czy też nie, ponieważ sam artysta unika tematu piłki nożnej. Jednak w jednym z jego utworów jest odniesienie do Interu, a mianowicie do trybuny Curvy Nord. W jednym wersie zawarta jest gra słów, za pomocą której Sfera opisuje swoich znajomych, którzy chodzą na trybunę Interu.

Eripe

Na sam koniec wspomniany zostanie polski raper pochodzący z Krakowa – Eripe. Znany w środowisku hip hopowym artysta jest fanem Interu. W jednym ze swoich utworów mówi wprost o tym zespole, a w teledysku pojawia się w koszulce Nerazzurich.

Daje z siebie na trackach wszystko po prostu wiem to
Musi wrócić jak do Mediolanu Scudetto
Pato Pato wierny barwom jak Zanetti
Chociaż mówią, że warto już porozważać oferty

 

Która piosenka podoba Wam się najbardziej? Znacie jeszcze jakieś inne odniesienia do Interu w świecie muzyki? Zapraszamy do dyskusji!

Źródło: inf. własna

kibice 

Polecane newsy

Komentarze: 7

ER_Grande_Nerazzurri

ER_Grande_Nerazzurri 19 września 2018 | 20:49   

Jest kilka kawałków z płyty Pazza Inter, Luci a San Siro brzmi tam jakby lepiej, chyba jest inna wersja.

Niko

Niko 19 września 2018 | 20:57   

Białas w kawałku z Quebo - Ganges, biega w koszulce z herbem Interu

Francesco

Francesco 19 września 2018 | 23:01   

Swego czasu mówiło się również o tym, że Andrea Bocelli pisząc "Vivo per lei" - Żyję dla niej, miał na myśli właśnie naszą drużynę.

roro999

roro999 20 września 2018 | 02:09   

Kiedyś natknąłem się na piosenkę jakiegoś polskiego 'rapera' - Haj " Moja koszulka". Teraz mogę jej niestety znaleźć... :-

Nerazzurri86

Nerazzurri86 20 września 2018 | 10:57   

:)

Drakon

Drakon 20 września 2018 | 12:38   

Gionny Scandal - Nero Azzurro

kowalik20002

kowalik20002 20 września 2018 | 12:38   

hahhaha zaskoczył mnie Eripe!


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich