Gdzie jest nas najwięcej? Część I Włochy

5 października 2018 | 19:15 Redaktor: Michał Salamucha Kategoria:Publicystyka

Inter to klub powszechnie znany na całym świecie z wieloma kibicami. Jako jeden z najbardziej utytułowanych klubów we Włoszech, posiada wielu sympatyków rozsianych po całym Półwyspie Apenińskim. W tekście przedstawimy regiony, w których Inter jest najpopularniejszym zespołem, a także te, w których kibice Interu stanowią znaczną mniejszością. Postaramy się opisać możliwe przyczyny tego zjawiska. Zapinajcie pasy i zapraszamy do podróży po piłkarskich Włoszech!

Naszą podróż zaczynamy oczywiście od północy, a dokładniej od regionu, z którego wywodzi się nasz klub. Lombardia to jeden z najbogatszych obszarów nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie. Wracając jednak do tematu piłki nożnej, jak doskonale wiemy, w stolicy Lombardii - Mediolanie swoją siedzibę mają dwa kluby – Inter oraz AC Milan. Jak nie trudno się domyślić, to właśnie tutaj możemy spotkać najwięcej Interistów. Warty odnotowania jest fakt, że w samej stolicy mody to właśnie kibice Nerazzurich są bardziej liczną grupą, a Rossoneri "rządzą" na obrzeżach miasta. Jeśli chodzi o inne miasta Lombardii, sporą liczbę kibiców Interu można spotkać także w…. Monzy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że niedawno klub z tego miasta został przejęty przez Silvio Berlusconiego. Drugim co do wielkości miastem w Lombardii jest Brescia, jednak próżno szukać tam czarno-niebieskich koszulek. Miasto jest w większości opanowane przez kibiców Milanu.

Kolejnym naszym przystankiem jest Wenecja Euganejska (po włosku Veneto). Największymi klubami w tym regionie są dwa zespoły wywodzące się z miasta Romeo i Julii – Chievo oraz Hellas. Innymi ważnymi drużynami są Padova oraz Venezia. Równie popularny, co wymienione kluby jest tu także Inter, w szczególności w Padwie, Treviso i ich okolicach, gdzie istnieje około trzech tysięcy fanklubów Interu.

Powoli przesuwamy się coraz bardziej na południe i tym razem zatrzymamy się w malowniczej Toskanii. Głównym klubem tego regionu jest oczywiście Fiorentina, mająca swoją siedzibę we Florencji. Drugim najpopularniejszym klubem w Toskanii jest natomiast  Inter. Nietrudno wyjaśnić dlaczego. Mieszkańcy regionu, z którego wywodzi się język włoski, słyną ze swojej niechęci do Juventusu. To właśnie we Florencji powstało jedne z najbardziej znanych włoskich wyzwisk skierowanych do kibiców Starej Damy. Mowa o słowie "Gobbi" (po włosku znaczy to mniej więcej "garbaci"), które rozprzestrzeniło się po całym Półwyspie Apenińskim i używane jest często by utrzeć nosa kibicom Bianconerich.

Podróż zaprowadziła nas teraz do Włoch centralnych, mianowicie do Lacjum. Region, w którym leży stolica Italii, słynie z gorących derbów Rzymu rozgrywanych pomiędzy Lazio i Romą. Nie wszyscy wiedzą jednak, że poza dwoma stołecznymi klubami oraz Frosinone, w Lacjum bardzo popularny jest także Inter. W samym Rzymie oraz jego przedmieściach swoją siedzibę ma blisko sześć tysięcy fanklubów Nerazzurich. Zjawisko to jest spowodowane prawdopodobnie między innymi długotrwałą zgodą pomiędzy Interem i Lazio. Część mieszkańców z dzielnic należących do Lazio zdecydowała się kibicować bardziej utytułowanemu przyjacielowi.

Kolejnym celem naszej podróży jest z perspektywy kibica Interu miejsce dość zaskakujące. Zatrzymujemy się w regionie słynącym z wyjątkowego dialektu oraz mafii, miejscu gdzie granice absurdu nie istnieją. Mowa o Kampanii. Stolicą tego regionu jest Neapol, miasto w którym jeśli nie kibicujesz Napoli i nie bronisz miejsca, z którego się wywodzisz, nie jesteś uważany za prawdziwego neapolitańczyka. To właśnie mentalność mieszkańców Kampanii jest powodem, dla którego fakt tak dużej ilości kibiców Interu jest zadziwiający. W całym regionie zarejestrowanych jest około siedem tysięcy fan klubów Nerazzurich. Próżno szukać tam milanistów, nie wspominając o kibicach Juve.

Przejeżdzając przez południowe Włochy, nie można pominąć pięknej Apulii. Pod względem piłkarskim jest to region bardzo zróżnicowany. Na początku warto wspomnieć o najbardziej  popularnych derbach Apulii pomiędzy Lecce i Bari. Ważnymi meczami są także spotkania pomiędzy Foggią i Lecce, które niedługo będziemy mogli podziwiać w rozgrywkach Serie B. Wracając jednak do tematu Interu, jak zostało wyżej wspomniane, jest to region bardzo zróżnicowany pod względem piłki nożnej. Spotkamy tu wielu Milanistów, Interistów jak i kibiców Starej Damy. Nie da się jednoznacznie określić powodów tego zjawiska. Należy podpiąć ten fakt pod ogólne zróżnicowanie Włoch, gdzie każdy region jest na swój sposób wyjątkowy.

Ostatnim naszym przystankiem na południu Włoch będzie Sycylia. W tym regionie najbardziej popularnymi derbami są spotkania pomiędzy Palermo i Catanią. Zaraz po nich, meczami budzącymi największe zainteresowanie wśród sycylijskich kibiców są Derby D’Italia. Na największej wyspie Morza Śródziemnego odsetek kibiców Interu i Juve jest bardzo duży, a sympatycy Milanu stanowią tam znaczną mniejszość.

Na koniec warto wspomnieć o regionach, gdzie liczba kibiców drużyny Nerazzurich jest bardzo mała. Mowa o między innymi Piemoncie, gdzie prym wiodą zespoły Juventusu i Torino. Innym takim miejscem jest Sardynia, gdzie najpopularniejszą drużyną jest Cagliari. Związane jest to z wielkim oddaniem i przywiązaniem do miejsca, z którego się wywodzi. Inter jest również mało popularny na południu Włoch, za wyjątkiem Kampanii i Apulii. Na Kalabrii czy w regionie Basilicaty liczba Interistów jest niewielka. Powodem małej popularności Interu w tych miejscach jest odwieczna wojna pomiędzy północą a południem Włoch.

W tym miejscu kończymy naszą podróż. Dane przedstawione w tekście należy traktować jako ciekawostkę, ponieważ ciężko jest jednoznacznie wskazać, gdzie jest najwięcej Interistów i dlaczego. W drugiej części przedstawimy Wam gdzie na świecie liczba kibiców Interu jest największa.

Źródło: inf. własna

kibice 

Polecane newsy

Komentarze: 5

aspirynaA

aspirynaA 5 października 2018 | 23:49   

Spoko takie pogladowe info. Czekamy na resztę świata!

superofca

superofca 6 października 2018 | 01:34   

Ilość kibiców w kampanii nie dziwi, wszak Inter jest przeciwieństwem Napoli. Skoro nie wspierasz tego rynsztoka, masz go dosyć na co dzień, to kibicowanie Interowi jest najlepszym sposobem na odcięcie się.

Adriano19f

Adriano19f 6 października 2018 | 06:36   

Fajne info, ciekawostki czyta się z przyjemnością

Matt1

Matt1 6 października 2018 | 10:00   

Mnie ciekawi czy sa jakies statystyki o dzielnicach w Mediolanie w ktorych dominuja Nerazzurri wsrod kibicow.

el_loco

el_loco 6 października 2018 | 15:11   

Czekamy na więcej takich niusów


Reklama

Reklama

Piłkarze urodzeni dziś

  zobacz wszystkich